Remont mieszkania to dla wielu z nas utrapienie – zima trwa w najlepsze, ale nieuchronnie zbliża się okres wiosenny, który wyjątkowo sprzyja świeżemu spojrzeniu na wnętrza. Czasem wystarczy nam małe przemeblowanie by pokój wyglądał zupełnie inaczej, innym razem trzeba jednak gruntownie go przemalować, żeby być zadowolonym. Wybór farb i kolorów to często największa radość w całym tym zgiełku.

Jednak musimy sobie zdawać sprawę, że aby kolory ścian były na tyle trwałe, by mogły nam się znudzić po raz kolejny musimy je odpowiednio położyć. Malowanie 'nagich’ powierzchni to niezbyt dobry pomysł – musimy pamiętać o kilku bardzo istotnych kwestiach, by nie musieć nanosić poprawek już kilka miesięcy po samym remoncie.

Przede wszystkim zanim zaczniemy nakładanie koloru, ściany powinny być czyste. Nie mówimy tutaj o szorowaniu powierzchni mydłem i wodą, ale zasadnicze odtłuszczenie jest jak najbardziej wskazane. Drugą bardzo istotną kwestią jest położenie gruntu pod kolor. Tutaj musimy ocenić, jakie właściwości ma nasza ściana. Na rynku dostępnych jest wiele mieszanek, które odpowiadają konkretnym powierzchniom.

Grunt to dobry grunt

I tak wyróżniamy ściany o właściwościach wysoko chłonnych i nienasiąkliwe, które wymagają poprawy przyczepności. Dodatkowo grunt zapobiega rozwój grzybów i bakterii, co jest szalenie istotne dla naszego zdrowia i samopoczucia, szczególnie, jeśli w pomieszczeniach mieszkają dzieci. Zresztą gruntowania wymaga nie tylko podłoże malowane – takie czynności są również wskazane przed tapetowaniem i kafelkowaniem. Wzmocnienie powierzchni przeznaczonej pod remont to w zasadzie kanon. Gruntowanie pomoże nam też w wyrównaniu ściany, a nie trzeba chyba nikogo dodatkowo przekonywać, że rowki i nierówności na świeżo pomalowanej powierzchni wyglądają fatalnie i psują cały efekt.

Ważną kwestią jest również fakt, że zastosowanie dobrze dobranego gruntu pozwoli nam nieco zaoszczędzić farb – odpowiednia chłonność zapewni mniejsze zużycie materiałów i chroni podłoże przed destrukcyjnym działaniem wilgoci. Wszystko to można podsumować stwierdzeniem, że ilość włożonej pracy w efekt końcowy musi zaprocentować w przyszłości. Jeśli zdecydujemy się poświęcić trochę więcej czasu, by dobrać odpowiedni środek gruntujący i dobrze go położyć, zyskamy trwałość koloru ścian i pewność, że różnego rodzaju bakterie nie będą dla nas kłopotem.

Dlaczego gruntowanie ścian jest ważne?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *