Odświeżanie i przemalowywanie ścian nie kończy się na wyborze odpowiedniego rodzaju farb i narzędzi. Równie ważne jest przygotowanie powierzchni pod remont. I choć czasem może się wydawać, że poprzez oferowanie gruntu pod farbę sprzedawcom zależy tylko i wyłącznie na sięgnięciu jak najgłębiej w naszą kieszeń, może to znacznie utrwalić końcowy efekt.


Warto zatem taką pozycję wpisać w kosztorys. Wtedy staniemy przed kolejnymi decyzjami, a najważniejszą z nich będzie jaki grunt położyć.

Najpopularniejszymi są preparaty impregnujące ścianę, dodatkowo ją wzmacniając. Przygotowane najczęściej na bazie żywicy akrylowej i innych środków pomocniczych. Zabezpieczając ścianę przed wilgocią, pozwolą jej jednocześnie oddychać zawierając warstwę paroprzepuszczalną. Za ich pomocą przygotowuje się ściany wewnątrz budynków, a pasują do powierzchni gipsowo-kartonowych, gipsowych, wapiennych i cementowo-wapiennych. Poza zapewnieniem farbie dobrej przyczepności, zapobiegają przebarwieniom.

Malowanie ścian jest proste, pod warunkiem, że dobrze się do niego przygotujemy
Malując zewnętrzne ściany musimy się zaopatrzyć w produkt głębiej wnikający w ścianę. Tego typu preparatem jest na przykład lakier akrylowy. Do gruntu można wykorzystać także farby akrylowe bądź lateksowe, które stanowią zwyczajowy grunt pod farby emulsyjne bądź akrylowe dekoracyjne. Farby wapienne i krzemianowe możemy wzmocnić za pomocą wodnych podkładów krzemianowych. Gdy zaś przyjdzie nam pomalować ścianę betonową, zaopatrzmy się w substancje epoksydowe. Są to farby składające się najczęściej z dwóch składników mieszanych ze sobą bezpośrednio przed położeniem na ścianę.

Zaletą wszechogarniającej nas cyfryzacji jest fakt, że zakupy remontowe możemy zrobić bez wychodzenia z domu, na przykład w sklepie internetowym Leroy Merlin. Internet jest zaś kopalnią użytecznej wiedzy we wszystkich właściwie tematach. A zatem – do dzieła!

Gruntować czy nie?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *