Twoja ściana wcale nie musi być nudna. Kolorowe farby i fototapety już Ci się opatrzyły? Jeśli tak ten artykuł jest właśnie dla Ciebie – bądź pewien, że urządzając tak swój dom staniesz się posiadaczem niepowtarzalnie wyglądającego wnętrza, które zadziwi gości. Aby całkowicie zaspokoić Twoją ciekawość postanowiłem podzielić go na dwie części – rozwiązania konwencjonalne i niekonwencjonalne.
Jeśli chcesz zmienić swój dom w sposób konwencjonalny masz do wyboru kilka możliwości. Pierwszą z nich są znane z budynków publicznych blachy, pleksi oraz szkło. Pamiętaj jednak, iż ich kolorystyka (nie będąca zgodna z tą, która występuje w naturze) oraz specyficzna gładkość nadadzą wnętrzom chłodnego wyrazu. Można temu zapobiec pokrywając nimi tylko fragmenty powierzchni, a reszcie nadając bardziej „przyjaznego” tonu dodatkami i materiałami z innych tworzyw.
Co ciekawe tego typu rozwiązania mają kilka niezaprzeczalnych plusów. Wyśmienicie nadają się do pomieszczeń gdzie przewidywana wilgotność będzie duża, a poza tym sprawdza się jako zabezpieczenie materiałów wykończeniowych z innego surowca. Ciekawa koncepcją jest wyłożenie nimi okolic umywalki bądź blatów. Arkusz blachy może być również zastosowany do wywołania skojarzeń z higieną. Bardzo ciekawym konceptem jest jego zastosowanie w kuchni w stylu rustykalnym (blacha miedziana) bądź w łazience (odcień jaśniejszy). To ostatnie spowoduje nadanie jej charakteru bardzo nowoczesnego pomieszczenia.
Powyższe materiały mają też jednak swoje minusy – blachy połyskujące stanowią podłoże na którym świetnie widać wszelkie zabrudzenia, odciski palców oraz krople wody. Pleksi oraz szkło są łatwiejsze w konserwacji i czyszczeniu.
Wykończenia wykonane z kamienia są warte przyjrzenia się im przede wszystkim ze względu na trwałość. Odporny na zarysowania, pęknięcia i w ogóle uszkodzenia mechaniczne odpowiednio pielęgnowany staje on się materiałem praktycznie niezniszczalnym. Co więcej wraz z pojawianiem się patyny (i upływem czasu) nabiera właściwego sobie charakteru i ciekawych walorów estetycznych.
Kamień może zastąpić płytki ceramiczne w łazience. Ciekawostką jest to, iż płytki stworzone w ten sposób mają zazwyczaj większe formaty niż ceramiczne oraz posiadają niepowtarzalne bogactwo wzorów. Układa się je zazwyczaj na nieotynkowanej powierzchni,pokrywając je klejem w około 70% (mniejsze kafle) lub 100% (większe). W przypadku wapieni i porowatych piaskowców niezbędne będzie zastosowanie preparatów chroniących przed wchłanianiem brudu.
Zaproponowane powyżej rozwiązania są oczywiści konwencjonalne. Dla osób, które rzeczywiście chcą dać upust swojej kreatywności i fantazji przygotowałem krótkie zestawienie najciekawszych i najoryginalniejszych materiałów na ściany z całego świata:
1. Ściany metalowe, bezpieczne, odporne na zapalenie, choć nieco klaustrofobiczne – dom w samolocie, a konkretnie w Boeningu 727.
2. Ściany lodowe – jeśli zależy Ci na wiecznej młodości i braku zmarszczek możesz pokusić się o stworzenie ścian lodowych. Zapewne utrzymanie ich w takim stanie skupienia w lecie będzie kosztowało grube pieniądze ale czego nie robi się dla urody.
3. Ściany z klocków lego mają to do siebie, że zawsze możesz w prosty sposób przebudować swoje pomieszczenia.
4. Jeśli chcesz natomiast być ekologiczny lub zbudować ścianę poświęconą ulubionemu napojowi możesz iść tropem tych buddyjskich mnichów ze świątyni stworzonej z puszek piwa.
5. Ostatni przykład to bardziej kreatywne zastosowanie omawianego juz kamienia. W tym wykonaniu na pewno będzie to jedyny taki dom (i ściany) w okolicy.
W każdym bądź razie nie ograniczaj się tylko do sztandarowych wykończeń ścian ale daj możliwość wykazać się własnej wyobraźni i jesli o czymś marzysz od dawna – zrób to. Nawet jeśli miałoby się skończyć na pomalowaniu jednej ściany…
Źródła zdjęć:
http://www.houselogic.com/photos/home-thoughts/ugly-houses/slide/a-house-that-rocks/#its-a-bird-its-a-plane-its-my-home
http://listverse.com/2012/11/10/top-10-strange-building-materials/
http://news.buzzbuzzhome.com/2013/07/unconventional-building-materials.html
http://www.urzadzamy.pl
http://hdtvpolska.com