Tapety są podstawowym elementem dekoracyjnym ściany. Jej bogaty wybór pozwala na udekorowanie ściany według indywidualnego gustu. Wbrew pozorom tapetowanie nie należy do najtrudniejszych  czynności. Zanim jednak się za to zabierzmy poznajmy najważniejsze informacje na temat samych tapet.

Rodzaje tapet

Tapety można podzielić na trzy kategorie:

a) ze względu na przeznaczenie do malowania

Wśród tapet wyróżniamy tapety, które możemy pomalować (białe, papierowe) i te, których malować nie powinniśmy (tapety dekoracyjne). W zależności od zastosowania możemy wybrać dowolny z nich.

b) ze względu na warstwy

Ze względu na warstwy wyróżnia się tapety jednowarstwowe oraz tapety dwuwarstwowe. Do pierwszej grupy zalicza się tapety papierowe (np. z tłoczeniami), które są stosunkowo tanie lecz nie są zbyt wytrzymałe. Czasem wystarczy tylko chwila nieuwagi by podarły się przy samym kładzeniu ich na ściany. Do drugiej grupy zaliczamy bardziej solidne tapety papierowe, akrylowe czy tapety winylowe.

c) ze względu na zastosowanie

Wybierając tapety, możemy wybrać tapety posiadające właściwości typowo dekoracyjne, ukrywające nierówności na ścianach, posiadające właściwości akustyczne lub takie tapety, dzięki którym optycznie powiększymy wnętrze.

Tapeta a rodzaj ściany

Do każdego rodzaju ściany można dopasować tapetę, tak by pasowała jak najlepiej.

Tapetami, które warto zastosować w pomieszczeniach, w których spędzamy dużo czasu (np. korytarz) są tapety odporne na ścieranie. Kolorem, który warto zastosować są barwy jasne.

W pokojach dziecięcym, dziennym i sypialni tapeta powinna głównie pasować do kolorów mebli i większości akcesoriów tam umieszczonych.

W przypadku łazienki, gdzie mamy styczność z dużym poziomem wilgotności należy zastosować tapety będące odporne na ścieranie oraz szorowanie.

Jeśli w pomieszczeniach są ściany zniszczone idealnie wpasują się w nie tapety o dużych wzorach z dość wyraźną fakturą. Z kolei w pomieszczeniach o ścianach gładkich polecane będą wszystkie tapety.

Wybór tapety pozwala nam na nieograniczone możliwości w związku z dekoracją wnętrz. Tapety możemy układać naprzemiennie, częściowo lub wybrać taką o naprawdę wyjątkowym wzorze. Warto dać się ponieść i stworzyć oryginalne pomieszczenie.

oryginalna tapeta

O tapetach słów kilka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *