Murale stały się nieodłączną częścią miast na całym świecie. Nie wszędzie są one jednak przyjmowane z entuzjazmem ale istnieją też miejsca, które można nazwać muralo-przyjaznymi. Poniżej siedem z nich.

Salvador_Alvarado

Murales_Rivera_-_Markt_in_Tlatelolco_3

9543957620_74c9c86473_z

Korzenie murali meksykańskich sięgają roku lat dwudziestych dwudziestego wieku kiedy to Diego Rivera zaczyna poprzez sztukę pokazywać problemy społeczne jakie trapiły ówczesny Meksyk. W tym mieście odbywa się również jeden z najsłynniejszych festiwali muralowych „All City Canvas”. Co więcej władze miejskie chętnie współpracują z artystami.

dscf4943

Hackney-Peace-Mural-Dalston

misterbrainwash_murals_london_01

Londyn to kolejne miasto będące często ozdobionym przez murale. Gwiazdą tego światka jest bez wątpienia słynny Banksy ale jego koledzy nie odstają od niego zbytnio. Wszystko zaczęło się w 2008 roku kiedy to odsłonięto pierwszą porcję prac, które zafascynowały nie tylko wielbicieli tej formy sztuki.

Druga_edycja_projektu_5870161

kobra

morik

Dzięki fundacji „Urban Forms” polskie miasto Łódź również znalazło się w tym zestawieniu. Jego włodarze zaprosili po prostu artystów i dali im możliwość legalnego tworzenia w wybranych lokalizacjach. Wyniki zapierają czasem dech w piersiach…

mural 6

 

carlos-tevez-graffiti-martin-ron-murales-buenos-aires-street-art-buenosairesstreetart.com_

ever-mural-buenos-aires-street-art1

Buenos Aires murale często dotyczą spraw takich jak polityka, historia czy też znane osobistości. Nierzadko ich bohaterami są również piłkarze, a także postacie związane z religią. Co ciekawe również tutaj władze miejskie ułatwiają tworzenie malarzom.

mural_Lisbon

Murales-Lisboa-ok

800px-Os_Gêmeos

Lizbona to piąte z miast, gdzie ulice zdobią murale – zawdzięcza to projektowi” „Underdogs”, który za cel obrał sobie ustanowienie połączenia, partnerstwa i współpracy pomiędzy artystami, instytucjami kulturalnymi oraz widzami”. Sztuka to nie tylko obrazy na ścianach zewnętrznych ale również i w galeriach.

berlin-mural

3071198363_d146598ddc

mto_rennes_mural_01

Stolica Niemiec może się również poszczycić kolekcją pięknych malowideł. Takie nazwy jak Kreuzberg są znane każdemu miłośnikowi tego typu sztuki na świecie. Z Polski nie jest do Berlina daleko więc może warto wybrać się i pozwiedzać miejską galerię malowideł naściennych?

DALeast-'Deer Park-L',cape town,south africa,2012

8243666769_7dd81c647e

streetartnews_gaia_capetown-2

Cape Town, a więc Kapsztad to ostatnie z prezentowanych miast. Malowniczo położone, nie ukrywa swoich pięknych murali. Jeśli do tego dodasz fakt, iż cześć z nich ma etniczne motywy afrykańskie, warto rozważyć odwiedziny. Arcydzieła mają również często przesłanie historyczne lub opowiadają o problemach jakie trapią mieszkańców RPA.

7 miast najbardziej przyjaznych muralom
Tagi:    

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *