Piszę wiele o poszczególnych farbach oraz o kolorach do wnętrz, a nie napisałam o podstawowym zagadnieniu – o tym, czym właściwie jest farba. Już spieszę z nadrabianiem zaległości. Farba to substancja, która ma na celu wytwarzanie powłok mających pokrywać powierzchnie ścian (lub innych przedmiotów). Farba może zarówno tworzyć powłokę, jak i wnikać w malowaną powierzchnie (mowa tu o bejcowaniu). Farby składają się głównie z pigmentów, czyli substancji barwiących oraz z substancji dodatkowych, takich jak spoiwo, wypełniacz, rozcieńczalnik czy rozpuszczalnik. Każda farba zawiera dodatkowo substancje błonotwórcze, dyspergujące, konserwujące, a także opóźniające wysychanie.

Ogólnie, najczęściej substancja barwiąca zawiera jednocześnie wypełniacz, których cząstki są rząd grubsze od wypełniacza. Warto dodać, że wypełniacz stosuje się po to, aby obniżyć cenę farby. Dzięki niemu zostaje zwiększona powierzchnia, która zajmuje pigment. Dzieje się tak, ponieważ pigment wraz ze swoimi cząsteczkami przywiera do cząsteczek wypełniacza.

Najwyższej jakości farby nie zawierają wypełniacza, są jednak znacznie droższe. Jeśli jednak zależy nam na maksymalnej jakości krycia i koloru, powinniśmy się na nią zdecydować. Im więcej wypełniacza, tym farba niższej jakości. Można je zastosować wtedy, kiedy nie jest dla nas istotny poziom krycia i jakość farby, a jedynie zabezpieczenie powierzchni.

Farby można również podzielić na gruntowe, podkładowe i powierzchniowe. Ich nazwa zależy od tego, ile powłok nakładamy na powierzchnię malowaną. Te pierwsze zapewniają dobrą przyczepność dla kolejnych warstw. Mają wypełniać nierówności. Zmienia się dzięki nim również kolor powierzchni. Wyróżniamy dwa rodzaje farb gruntujących – szorstkie i matowe. Jeśli mowa o farbach podkładowych, to mają one za zadanie niwelować wszelkie nierówności, które powstaną w powierzchni gruntującej. Zapewniają również przyczepność dla kolejnej warstwy – dekoracyjnej, czyli powierzchniowej, ostatecznej.

Farby dzielą się również ze względu na zastosowanie. Są to farby artystyczne oraz farby malarskie, a także farby specjalne.

Można je również podzielić ze względu na rodzaj spoiwa, są to akrylowe, celulozowe, kazeinowe, klejowe, wapienne, spirytusowe, krzemianowe, lateksowe i olejne.

A co to właściwie jest farba?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *