Kolor to nie tylko aspekt wizualny, ale także coś więcej. Może wpływać na nasze zachowanie, wykreować żądaną atmosferę (np. nawiązywać do innej epoki) a także sprawić, że będzie różnie postrzegany. Zapraszamy do głębszego zapoznania się z danymi zagadnieniami.
Kolor a wpływ na człowieka
Barwy w różny sposób oddziałują na samego człowieka. Wiadome jest że kolor czerwony to kolor pobudzający do działania, dodaje energii oraz witalności. Tym samym może także wywołać podwyższony puls. Jego przeciwieństwem jest kolor niebieski. Za jego sprawą stajemy się bardziej spokojni. Niewielu wie, że kolor niebieski przyczynia się również do wyostrzenia zmysłów. Najbardziej uniwersalny kolor to zieleń. Mówi się, że jest to kolor harmonijny. Kolory żółty i pomarańczowy to kolory przeważające w miejscach kojarzonych z rozrywką. Przyczyniają się do gromadzenia energii.

Kolor a epoka
Każdy kolor jest przypisany również poszczególnej epoce i to właśnie z nią będzie kojarzony. Chcąc wrócić do epoki osiemnastowiecznej Anglii we wnętrzu powinny znaleźć się jasna zieleń, zieleń, fiolet, kolor morelowy, mocniejszy odcień niebieskiego i barwa różowa. Inny styl, kolonialny, to odwzorowanie w barwach żółtej, niebieskoszarej, czerwonobrunatnej oraz niebieskozielonej. Styl francuski to przede wszystkim kolory terakoty, a także zieleń i kolor niebieski. Powracając do dziewiętnastowiecznej Europy otoczmy się czerwienią, czekoladowym brązem, oliwkową zielenią, indygo, burgundem (teraz powracającym w modzie) oraz barwą złotą.

Kolor a jego postrzeganie
Wybierając kolor musimy wziąć pod uwagę kilka innych czynników, które będą wpływać na jego postrzeganie we wnętrzach. Pamiętajmy więc o tym, aby mieć na uwadze to,  na którą stronę światła wychodzi pokój oraz to, w jakiej ilości wpada światło do danego pomieszczenia. Chcąc postrzegać kolor jak najlepiej najlepiej jest sprawdzić jego widzenie zarówno przy pełnym świetle jak i przy świetle częściowym. Na postrzeganie koloru wpływają także cienie, tapety oraz zasłony.

kolory

Ciekaowstki na temat kolorów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *