Najpopularniejszymi farbami, przeznaczonymi do dekoracyjnego wykończania ścian, są farby emulsyjne, które nazywa się również farbami dyspersyjnymi.

Spośród z nich mamy do wyboru całą masę farb akrylowych i lateksowych. Które z nich wybrać?

Należy wiedzieć, że tym co wpływa na użytkowość farb dyspersyjnych, jest przede wszystkim ich skład. Produkuje się je z mieszanki akrylowych żywic lateksowych, winylowych i akrylowych. Za kolory farb odpowiadają oczywiście zastosowane pigmenty.

Zaletą farb dyspersyjnych, jest fakt ich bardzo dużej wydajności oraz uniwersalności w zastosowaniu i to niemal do każdego rodzaju podłoża. Poza tym bardzo dobrze kryją, a po wyschnięciu, tworzą nieścieralną warstwę. Nie ma więc problemów z usuwaniem plam, nawet z użyciem mokrej gąbki.

W zależności od tego, jaki rodzaj farby wybierzemy, możemy uzyskać efekt powierzchni matowej, błyszczącej lub półmatowej.

W farbach dyspersyjnych rozpuszczalnikiem jest woda, dzięki temu farba ta nie ma ostrego, drażniącego zapachu i przeznaczona może być do malowania wewnątrz. Farby te mają różny parametr ścieralności, dzięki temu na przykład do kuchni możemy wybrać te, które tworzą tak trwałą powłokę, że możemy powierzchnię ścian myć za pomocą wody nawet z detergentem.

Na jakość tego typu farb wpływa przede wszystkim fakt tego, ile żywicy wykorzystane zostało w jej mieszance. Im jej więcej, tym powłoka farby, którą wykończyliśmy ściany, będzie trwalsza.

To te farby właśnie możemy wykorzystywać również do dekoracyjnego wykończenia ścian. O innych produktach o takim przeznaczeniu, dowiecie się z poniższego filmiku.

Farby do dekoracyjnych wykończeń ścian

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *