Producenci chemikaliów wynurzyli się z oparów historii, czasami mogąc pochwalić się długimi i zawiłymi losami. Co prawda nie wpływa to na jakość krycia, ale warto wiedzieć skąd pochodzi produkt, którym smarujemy nasze ściany.

PPG

Pierwsza firma specjalizująca się w pokryciach przemysłowych powstała w 1883 w Pittsburghu w stanie Pennsylvania. Pierwotnie nazywała Pittsburgh Plate Glass Company (plate glass – szyba), jednak szybko skupiła się na produkcji chemikaliów.

DuPont

Pierwotnie przeznaczeniem tej założonej w 1802 firmy było prowadzenie młyna wytwarzającego proch czarny. Odpowiedzialne zadanie przypadło  Éleuthèrowi Irénéowi du Pont de Nemourowi, francuskiemu arystokracie osiadłemu w Delaware, w okolicach Waszyngton. Co ciekawe, był on synem Pierre’a Samuela, sekretarza króla Stanisława Augusta Poniatowskiego i późniejszego wieloletniego sekretarza Komisji Edukacji Narodowej.

To właśnie firmie DuPont i współpracującemu z nią magnatowi prasowemu Williamowi Rudolphowi Hearstowi „zawdzięczamy” delegalizację konopi, które mogły być zagrożeniem dla zysków spółki. Naukowcy związani z DuPont wynaleźli takie materiały jak nylon, kevlar czy teflon.

historia farby

AkzoNobel

Długa i skomplikowana historia tej firmy podzielona jest na jej wiele składników. Jednym z jej elementów jest choćby szwedzki wytwórca broni Bofors, założony w 1646 roku. Na przełomie wieków XIX i XX staje się częścią imperium Alfreda Nobla. Holenderska część firmy może zostać prześledzona do konsorcjum AKZO, założonego w 1792 roku. Jego kluczowym elementem były lakiery, a z czasem farmaceutyki. Ścieżki szwedzkich i holenderskich firm przecięły się w 1994 roku, gdy połączyły się i z czasem zajęły miejsce numer jeden na liście wytwórców farb.

BASF

Największa firma chemiczna na świecie rozpoczęła swoją działalność w 1865 w Mannheim, w obrębie księstwa Baden. Było to udziałem Fryderyka Engelhorna, który cztery lata wcześniej odpowiadał za stworzenia systemu latarni gazowych. Ubocznym efektem tego procesu była smoła, która posłużyła do tworzenia barwników. W 1869 niemalże równocześnie z angielskim wynalazcą Henrym Williamem Perkinem chemicy BASF wpadli na stosowanie alizaryny w procesie produkcji pigmentów.

Historia BASF ma też swoją mroczną kartę, a wszystko za sprawą monopolu jaki osiągnęła firma po założeniu z pozostałymi przedsiębiorstwami technicznymi IG Farben. W 1921 fabryka w Oppau wybuchła, zabijając na miejscu 565 ludzi, a za czasów Adolfa Hitlera była na usługach reżimu, opracowując cyklon B, który posłużył do ludobójstwa. Szefowie firmy byli sądzeni jako zbrodniarze wojenni.

O ciekawych losach firm produkujących dla przemysłu przeczytasz także pod tym adresem.

Historie największych producentów farb
Tagi:            

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *