Moda na ekologię rozprzestrzenia się w ogromnym tempie. Dotyczy to nie tylko stylu życia, ale także aranżacji wnętrz. Kolorami, które są najbardziej trendy to beże, brązy, szarości i zielenie. Jednym słowem kolory ziemi.

Kolory natury w naszym wnętrzu to bardzo bezpieczny wybór. Są na topie zawsze i wszędzie, zupełnie jak mała czarna w szafie każdej kobiety. Wnętrza, w których wykorzystujemy takie eko palety barw, nabierają nieco bardziej rustykalnego sznytu. Nie oznacza to jednak, że pokój w naturalnych kolorach będzie nudny i jednostajny. Do wyboru mamy bowiem szeroką paletę różnych odcieni, od antracytów, przez betonowe szarości i złamane biele, aż po piaskowe beże i oliwkowo-szare brązy. Takie kolory stają się idealnym tłem dla bardziej ekstrawaganckich mebli i dodatków. Ponadto kolory ziemi w łazienkach świetnie podkreślają srebrzysty błysk baterii i biel ceramiki. W ramach takiej palety, możemy urządzić nasze mieszkanie w wielu różnych stylach, na przykład w stylu rustykalnym, prowansalskim, minimalistycznym, a nawet nowoczesnym. I choć naturalizm kojarzy się z bardziej ludową stylistyką, dziś kolory ziemi występują najczęściej właśnie we wnętrzach nowoczesnych. Dopełnieniem naturalnych barw na ścianach są wtedy meble o prostych i praktycznych formach, gustowne, ekstrawaganckie dekoracje i dobre oświetlenie. Oczywiście zdarza się, że stosuje się je także w bardziej klasycznych aranżacjach.

 

Kolory ziemi często stosowane są na ścianach, ze względu na neutralność i ponadczasowość takiej kolorystyki. Przynosi nam na myśl otaczającą nas rzeczywistość, przyrodę i środowisko, w którym żyjemy. Często wybierane są różne odcienie szarości, które są neutralne, ale nadają wnętrzu szlachetny charakter. Odcienie brązu, czekolady czy kawy z mlekiem są równie chętnie stosowane, ale w tym wypadku ważną rolę odgrywa kolor podłogi i stolarki. Biele i beże są ponadczasowe i sprawdzają się w każdym wnętrzu.

Bardzo istotne jest dobieranie koloru ścian do wielkości wnętrza. Ciemne barwy sprawiają, że pokój wydaje się zdecydowanie mniejszy, niż jest w rzeczywistości. Dlatego ciemne kolory trzeba stosować z umiarem, aby wnętrze nie było ponure, przytłaczające i klaustrofobiczne. Jasne kolory stosujemy, gdy chcemy optycznie powiększyć daną przestrzeń. Kompromisem między ciemnymi a jasnymi barwami są różne odcienie szarości. Taka kolorystyka bardzo dobrze sprawdzi się w nowoczesnych,minimalistycznych wnętrzach.

 

Moda na ekologię trwa w najlepsze. Powoli wkracza ona do kolejnych dziedzin naszego życia. I dobrze, bo jest to temat ważny,a jeśli chodzi o kolor ścian bardzo ponadczasowy i estetyczny.

Kolory ziemi w aranżacji wnętrz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *