Dziś chciałabym napisać parę słów na temat lakierów, którymi są nazywane roztwory lub zawiesiny środków do tworzenia bezbarwnych powłok na powierzchniach. I właśnie to wyróżnia farby od lakierów – lakiery nie mają pigmentu lub zawierają bardzo małe ilości. Lakiery mają znacznie mniejszą lepkość.

Nie będziemy więc używać lakierów do krycia powierzchni, ale do wytwarzania gładkich powierzchni.

Można wyróżnić trzy powody, dla których stosuje się lakiery. Pierwszym jest chęć uzyskania gładkiej powierzchni z połyskiem, aby jednak zachować naturalny kolor powierzchni. Dlatego właśnie często stosuje się lakiery do malowania drewna, aby nie przykryć ich pięknych, naturalnych słojów.

Kolejnym powodem, dla którego używamy lakierów, jest zabezpieczenie powierzchni przed uszkodzeniami mechanicznymi i tymi, które powstają przez warunki zewnętrzne.

Po trzecie, lakierów używamy jako ostatniej warstwy malarskiej, która ma za zadanie nadanie połysku i zabezpieczenie warstw farby.

Lakiery stosuje się w różnych przemysłach, nie tylko w budowlanym. Są również istotnym czynnikiem w branży samochodowej, a także w poligrafii, mamy w tym przypadku do czynienia z lakierem do druku. Powróćmy jednak do przemysłu samochodowego. Tutaj lakiery dzielimy na akrylowe i metaliczne. Akrylowych nie pokrywa się dodatkową powierzchnią lakieru bezbarwnego, a robi się to w przypadku lakierów metalicznych. Każde uszkodzenia lakieru naprawia się w warsztacie.

Lakiery – kilka informacji praktycznych
Tagi:    

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *