Coraz częściej zamiast stosowania tradycyjnego mokrego tynkowania, stosuje się tzw. tynk suchy. Ma on postać gotowych płyt gipsowo-kartonowych, które łatwo i szybko można zamontować na ścianie.

Płyty gipsowe materiały powstające za sprawą sprasowania gipsu pod wpływem dużego ciśnienia i oklejenia go warstwami kartonu. Takie płyty świetnie nadadzą się do ścianek działowych czy podwieszanych sufitów, a także wykończenia ścian. Dzięki nim można także szybko i skutecznie zasłonić instalację lub inne nieestetyczne fragmenty ścian. Zastąpienie mokrego tynku suchym pozwala diametralnie skrócić czas remontu.

Najpopularniejszą metodą montażu płyty GKB jest jego przyklejenie za pomocą specjalnych klejów. Nieco trudniejszą i bardziej pracochłonną techniką jest osadzanie płyt w specjalnych stelażach, do których służą specjalne stalowe profile. Ta metoda używana jest w przypadku sporych nierówności ściany. W ten sposób podwiesza się również sufity.

Ze względu na zastosowanie – oprócz standardowych – wyróżniamy kilka odmian płyt gipsowo-kartonowych.

Płyty gipsowe impregnowane – dzięki nasączeniu zarówno gipsowego wkładu, jak i kartonową otulinę preparatem uniemożliwiającym pochłanianie wody, płyty takie nadadzą się świetnie do pomieszczeń o zwiększonej wilgotności, czyli do kuchni czy łazienki – za wyjątkiem jednak pomieszczeń, w których wilgotność czasami przekracza wartość 85% (sauny, SPA, kabiny prysznicowe). Dla odróżnienia ich od innych rodzajów płyt gipsowych, mają one zielone zabarwienie.

Płyty białe – produkowane z myślą o bardzo szybkich remontach. Dzięki intensywnej, śnieżnej barwie powierzchnie gotowych ścian nie wymagają dużej ilości warstw farby.

Płyty odporne na ogień – takie materiały przeznaczone są do pomieszczeń, w których wymagane są podwyższone standardy przeciwpożarowe, ale również stosowane są np. na poddaszach, gdzie tworzą ogniotrwałą warstwę ochronną. Płyty te mają zabarwienie czerwonawe.

Płyty do zginania – do uzyskania nietypowych kształtów czy tworzenia wymyślnych efektów aranżacyjnych przeznaczone są płyty wyposażone w specjalne nacięcia, które umożliwiają ich zginanie. Płyty takie znajdziemy również w formie ognio-, jak i wilgocioodpornej, zależnie od potrzeb.

Płyty gipsowe zamiast tynków

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *