Beton architektoniczny to materiał przeznaczony raczej dla miłośników wnętrz industrialnych. Nie należy go kojarzyć tylko i wyłącznie z szarościami tudzież innymi chłodnymi odcieniami ponieważ akurat ten typ pokryć na ściany znacznie ewoluował w ostatnich latach.

Płyty tego typu są tworzone z masy cementowo-piaskowej, a ich wzmocnieniem są włókna szklane. Wszystko odbywa się w technologii VHCT (Very High Concrete Technology) bądź HPC (High Performance Concrete). Jeśli chodzi o parametry wytrzymałościowe czyli odporność na zginanie i ściskanie są one dużo lepsze niż przy zwykłym betonie. Oznacza to, iż żadnym problemem nie jest wykonywanie elementów trwałych i mocnych o grubości około dwa do trzech centymetrów. Dobrze jest jednak zastanowić się nad betonem najlepszej jakości, który pozwala na uzyskanie jedynie jednego centymetra, co oznacza gabaryty zbliżone już do płytek ceramicznych. Cement jest wówczas biały lub szary.

Jeśli już jestem przy kolorach, warto nadmienić, iż tego typu pokrycie ścian można zamówić w odcieniach białym, cementowym, jasnoszarym, ciemnoszarym, węglowym i antracytowym. Powierzchnie mogą być śrutowane, gładzone, chropowate naturalnie porowate, pełne lub z naturalnymi, niewielkimi, zagłębieniami. Ciekawostką są kolekcje obejmujące kilka odcieni – kolor w zagłębieniach może być ciemniejszy niż na reszcie płyt.

W kolejnej części wpisu omówię parametry i zasady montażu tego typu płyty z betonu architektonicznego.

Płyty z betonu architektonicznego na ścianach – część I

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *