Wiele osób zadaje sobie pytanie o to, czy farby oraz wykładziny wpływają na ich zdrowie w sposób ujemny. Tą tematyką zajmę się w dzisiejszym wpisie. Najbardziej istotne będzie to oczywiście dla osób uczulonych na pewne substancje czyli alergików. Jeśli weźmie się pod uwagę, iż może to prowadzić do poważnych powikłań temat nie wydaje się być łatwy. Na szczęście większość farb i rozpuszczalników jest szkodliwa tylko w fazie stosowania co oznacza, iż po wyschnięciu nie ma już się czego obawiać. Nie oznacza to oczywiście, iż niektóre wykładziny podłogowe czy też farby i lakiery są zupełnie neutralne dla zdrowia człowieka. Jest wręcz przeciwnie – zawierają one często związki szkodliwe i trujące dla ludzkiego organizmu. Praktycznie w każdych będziesz miał do czynienia z toksynami i innymi chorobotwórczymi chemikaliami jednak są one w na tyle małych stężeniach, iż poprawnie stosowane nie powinny zagrozić zdrowiu. Nie zwalnia Cię to jednak z dokładnego czytanie i analizowania etykiet oraz instrukcji używania konkretnych środków.

farby, lakiery i bejce są zazwyczaj szkodliwe tylko na etapie ich kładzenia, a wyschnięcie rozpoczyna fazę neutralności dla środowiska. Najzdrowsze są oczywiście farny, wykładziny i kleje stworzone z surowców naturalnych gdzie rozpuszczalnikiem jest woda.

Należy jednak pamiętać, iż każdy alergik, przed zakupem konkretnego produktu, powinien sprawdzić czy jest on pozbawiony substancji uczulających – warto wybierać te z certyfikatami jak choćby Polskiego Towarzystwa Alergologicznego. Często pozorna oszczędność w finansach może odbić się tragicznie na zdrowiu oraz kieszeni (koszty leczenia).

Podsumowując – zawsze warto dokładnie czytać etykiety oraz przede wszystkim używać wszystkich środków zgodnie z instrukcjami producenta. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości zapytaj bądź zwróć towar. Zdrowie jest przecież najważniejsze.

Farby i wykładziny, a substancje szkodliwe

Komentarze 2 thoughts on “Farby i wykładziny, a substancje szkodliwe

 • 15 stycznia 2015 z 13:04
  Permalink

  Rozmawiałyśmy właśnie z koleżanką w pracy (hihi 🙂 ).
  Orientujesz się może czy fabry Tikkurili nadają się dla alergików?

  My całe mieszkanie pomalowaliśmy tikurrillą i koleżance też się podobała – ale jej synek jest alergikiem i zastanawiamy się czy ta farba będzie ok.

  Dzięki z góry za info.

  Powtórz
  • 15 stycznia 2015 z 15:21
   Permalink

   Wszystkie farby zawierające rekomendację Polskiego Towarzystwa Alergologicznego są ok. Trzeba sprawdzić czy wymienione przez Ciebie farby są ok.

   Powtórz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *