Jeśli planujesz remont w domu lub w mieszkaniu, na pewno zastanawiasz się, jakie farby do malowania ścian są najlepsze.  Rodzaje farb do wnętrz, oferowane przez producentów, mają różne właściwości. Na co więc zwracać uwagę przy zakupie?

Najlepsze farby do ścian – jak je dobrać

Najlepsze farby ścienne to te, które… zostały dobrane z głową. Wybór koloru schodzi na drugi plan – najważniejsze są właściwości farby i jej przeznaczenie.

Kupując farbę do ścian, sprawdź przede wszystkim czy:

 • nadaje się do pomieszczenia, które remontujesz
 • możesz ją nakładać na dany rodzaj podłoża
 • ma dobre właściwości kryjące (pigmentacja)
 • krótko schnie
 • jest wodoodporna
 • pozwala łatwo usunąć zabrudzenia (i czym można je zmywać)
 • jest wydajna (jak dużą powierzchnię możesz pokryć jednym litrem farby)

color1Te informacje znajdziesz na opakowaniach. Obietnice producenta możesz też zweryfikować – w sklepach dostępne są próbniki (małe opakowania farb), które pozwalają na pomalowanie niewielkiego fragmentu ściany. Bez ryzyka i dużych wydatków, sprawdzisz czy dana farba do wnętrz spełnia oczekiwania i czy kolor pasuje to planowanego wystroju.

 

 

 

 

Farba dostosowana do funkcji pomieszczenia

czeko2

To, jaką farbę do malowania ścian wybierzesz, zależy przede wszystkim od jej przeznaczenia. Na tym etapie powinieneś wiedzieć, jakich właściwości i efektów powinieneś oczekiwać od produktu. Najlepsze farby do kuchni i łazienki muszą być wodoodporne (jak akrylowe i lateksowe) oraz odporne na zabrudzenia. W przypadku pokoju dziecięcego powinny przede wszystkim posiadać odpowiednie atesty, być nieszkodliwe (bez zawartości substancji wywołujących alergie) i jednocześnie łatwe w czyszczeniu. Tu często wykorzystuje się też farby, po których można pisać kredą lub magnetyczne. W przypadku remontu salonu, możesz z kolei potrzebować farby, która da ciekawy efekt dekoracyjny (np. farby strukturalne).

 

Farba a rodzaj malowanego podłoża

Kiedy stajesz przed wyborem farby do wnętrz, musisz wiedzieć, na jakiego rodzaju powierzchnię będzie ona nakładana. Ma to bardzo duże znaczenie – zakup nieodpowiedniego produktu, może skończyć się tym, że farba będzie się trudno i nierównomiernie rozprowadzać, tworząc smugi i zacieki.

bekers2

Bez trudu znajdziesz farbę do ścian, którą pokryjesz wcześniej niemalowane podłoże – tynk, beton, szpachlę, płytę gipsowo-kartonową, cegłę itp. Dobre farby do wnętrz poradzą sobie nawet wtedy, gdy bezpośrednio na wcześniej pomalowaną ścianę (farbą rozpuszczalną w wodzie lub olejną) nałożysz warstwę innego koloru. Odpowiednio napigmentowane farby sprawdzą się nawet wtedy, gdy chcesz bardzo ciemną ścianę przemalować na dużo jaśniejszy odcień (bez potrzeby wcześniejszego pokrywania ściany białą)

Możesz też potrzebować farby, która nadaje się do malowania tapet. Na rynku dostępne są również uniwersalne farby do wnętrz, którymi pokryjesz nie tylko ściany, ale też inne powierzchnie – drewno, tworzywa sztuczne, metal itd. Taka farba przyda ci się wtedy, gdy chcesz jednakowym kolorem pomalować też  listwy przypodłogowe, meble, framugi, kaloryfer.

Jak wybrać najlepsze farby do malowania ścian?
Tagi:            

Komentarze 2 thoughts on “Jak wybrać najlepsze farby do malowania ścian?

 • 9 stycznia 2017 z 12:00
  Permalink

  Czy mogliby się Państwo podzielić swoimi opiniami na temat farb do malowania wnętrz od Farby Kabe? Planuję pomalować salon i sypialnie, a farby tej firmy w moim miasteczku są dla mnie cenowo bardzo przystępne, jednak chciałbym poznać opinie zawodowców na ich temat.

  Z góry dziękuję i pozdrawiam!

  Powtórz
  • 9 stycznia 2017 z 12:37
   Permalink

   To szwajcarska marka, która jest mało znana w Polsce. Farby Kebe cechuje solidna jakość i mogą one spełniać oczekiwania zarówno na ścianach murowanych, jak i płytach g-k. Problemów z nakładaniem mogą sprawiać jej farby zmywalne. Minusem może być też osiągnięcie idealnego koloru w niektórych przypadkach. W salonie dobrze sprawdzą się farby dyspersyjne, a w sypialni lazurujące. Farby te są faktycznie przystępne cenowo. Jako alternatywę możemy polecić farby Beckers czy Bondex.

   Powtórz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *