Coraz popularniejsze jest montowanie oświetlenia i innych ozdób świątecznych na dachach oraz pozostałych, zewnętrznych, partiach domów. Należy to robić jednak w określonej kolejności i w zgodzie z zasadami bezpieczeństwa. Poniżej mini poradnik na ten temat.Pierwszym krokiem winno być sporządzenie dokładnego planu związanego z montażem konkretnych ozdób w najlepszych miejscach. Jednym z najpopularniejszych sposobów jest przytwierdzanie światełek wzdłuż krawędzi dachów oraz balkonów, werand czy też innych elementów tego typu. Podczas planowania zachowaj jednak podstawową zasadę – nie przesadzaj z ilością iluminacji ponieważ po pewnym czasie, jeśli są one zbyt rozbudowane. zaczną męczyć Ciebie oraz sąsiadów.

Kolejnym krokiem jest wymierzenie powierzchni jaką chcemy ozdobić co pozwoli na oszacowanie długości łańcucha oraz ilości lampek na metr.

Najczęściej stosuje się na dach światełka podłączone przewodem do gniazdka elektrycznego. Warunkiem jest montowanie tylko takich przewodów, które mają wytrzymałość 55 lub 56 co zapewni brak ich interakcji z wodą i wilgocią. Jeśli nawet wystąpią opady deszczu lub śniegu i tak Twoja instalacja będzie działać. To samo dotyczy jakości zakupionych lampek LED – mogą one posłużyć latami, a co więcej będą bezpieczne. Oczywiście można wybrać klasyczne żarówki bądź neony. Przy każdym zakupie zwróć oczywiście uwagę na ich walory estetyczne, a także istnienie programatora, pozwalającego na widowiskowe iluminacje i zaplanowanie ich powtarzalności.

Inną kategorią ozdób są stroiki i figurki wykonywane z tworzyw sztucznych i także podświetlane. W tej sytuacji również należy postawić na jakość oraz estetykę wykonania, dzięki czemu z jednej strony ozdoby przetrwają kilka lat, a z drugiej nie będzie się trzeba za nie wstydzić.

Najprostszą metoda montażu są oczywiście gwoździe, które mogą jednak doprowadzić do przebicia osłony kabla bądź, w skutek wiatru, po prostu odpaść. Innym sposobem jest klej – tu należy pamiętać o wyborze tego, który jest odporny na warunki atmosferyczne. Najbardziej komfortową sytuacją jest taka, w której wszystkie elementy mają własne zamocowania służące do ich zespolenia z podłożem.

Pamiętaj, iż najważniejsze jest bezpieczeństwo osób korzystających z tego typu ozdób, co oznacza, iż musisz wybrać przede wszystkim te, które są trwałe i solidne. Na drugim miejscu znajduje się estetyka wykonania, a dopiero na końcu cena.

 

 

 

Jak zamontować świąteczne ozdoby na dachu?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *