Lazurowy błękit przechodzący w mrok oceanu idealnie nadaje się do małej kuchni. Kolor niebieski można uznać za kontrowersyjny, a jednak projektantom udało się uzyskać stonowany efekt, nadający spokój. Błękit szczególnie w połączeniu z bielą dodają przestrzeni – szczególnie jeżeli w kuchni mamy wielkie okna (wystarczy choć jedno). Jak zatem można zagospodarować przestrzeń w małej kuchni by uzyskać wrażenie większej i czystszej przestrzeni?

Przestronne barwy oceanu

Kuchnię można zaaranżować w dwóch dominujących barwach:

  1. bieli, która oplata ściany, sufit, wyższe meble i sprzęty (np. półki, lodówkę, okap).
  2. błękicie, który tonujemy w zależności położenia od źródła światłą na dolnych partiach mebli (szafkach i stołach) – najlepiej ze względu na ułożenie okna. Przy oknie umieszczamy meble o jasnych odcieniach błękitu, natomiast w głębi pomieszczenia kolory przechodzą ku bardziej głębokim, ciemnym. We wielu sklepach można kupić wielobarwne obicia na szafy i urządzenia AGD.
  3. Ciekawe mogą okazać się też farby – a jeżeli chcemy się bardziej zaangażować, można zastosować motywy w różne kształty. Możemy również zastosować naklejki naścienne – istnieje wiele sklepów z atrakcyjnymi szablonami. Nakleić lub namalować można chociażby wątki zwierzęce czy roślinne. Zaletą takich dekoracji będzie unikatowe połączenie kolorów. Niebieski kolor na białej ścianie będzie tworzył wrażenie spokoju.

Resztę przestrzeni można wypełnić neutralnym brązem. Na podłodze świetnie będzie wyglądać parkiet z ciemnego dębu. Brązowe nóżki od szafek, nogi od stołów, czy niewysokie taborety. Jeżeli są drewniane możemy nadać im intensywnego koloru za pomocą odpowiedniej bejcy.

Drugą opcją będzie wyłożenie kafelek w barwach ciemnych (może być hebanowa posadzka) lub kremowych – na przykład beżowo-białe kafelki w symetryczne wzory.

 błękit kuchnia

Przestronność uzyskamy nie tylko kolorem

We wielu domach montuje się szklane drzwi, które zwiększają przestrzeń – niwelują barierę od innych pomieszczeń. Jeżeli chcemy urządzić kuchnie w domu i posiadamy drzwi wychodzące na ogród, one również mogą być szklane. Niektórzy dodają do kuchni lustra, ale zabieg ten nie jest konieczny. Z lustrami nie wolno też przesadzać. Wystarczy jedno lub dwa.

Chcąc nadać więcej przestrzeni kuchni można zmniejszyć objętość lodówki – szczególnie jeżeli nie posiadamy wielkiej rodziny. Lodówka w rozmiarze wysokości 60 cm może w zupełności wystarczyć – na niej można postawić ekspres do kawy lub mikrofalówkę.

Kolejna rzecz to likwidacja okapu kuchennego – zamiast niego trzeba zamontować inny system wentylacji – proponuję wiatraki w suficie. Zapewnią dobre wchłanianie powietrza, a system można regulować za pomocą pilota. To rozwiązanie sprawi, że zaoszczędzimy wiele przestrzeni – można je odpowiednio udekorować, zamontować oświetlenie lub powiesić obrazy.

Aneks kuchenny likwiduje wrażenie zamknięcia

To oczywiste stwierdzenie i szukając przestrzeni w kuchni warto pomyśleć o całkowitym wyburzeniu ściany. Nie każdy jednak się na to decyduje, często ze względu na użyteczność pokoju przyległego do kuchni. Ciekawym alternatywnym rozwiązaniem będzie na przykład zamontowanie dużych szyb (z roletami) lub luster weneckich (jeśli chcemy widoku z jednej strony) na ścianie przylegającej do pokoju. Jest to oczywiście rozwiązanie alternatywne.

Zdjęcia:

www.thekitchn.com

our-own-home.blogspot.com

Pomysł na małą kuchnię

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *