To, jaki rodzaj narzędzi do malowania wybierzemy, ściśle uzależnione powinno być od tego, jaki rodzaj i ilość powierzchni malujemy oraz jaką farbą.

Malowanie pędzlem to najbardziej popularny sposób nakładania farby na powierzchnię. Aby tę czynność jeszcze nam ułatwić na rynku dostępny jest bardzo szeroki wybór rodzajów pędzli. Różnią się one od siebie kształtem, wielkością i rodzajem włosia.

Malowanie pędzlem ma swoje wady. Jest bardzo czasochłonne i przy nieumiejętnym nanoszeniu farby możliwe jest pojawianie się widocznych smug. Jeżeli jednak malujemy niewielkie przedmioty czy trudno dostępne powierzchnie, nie ma możliwości, aby jakieś narzędzie sprawdziło się tu lepiej niż dobrze dobrany pędzel.

Pędzle dzielimy na okrągłe, płaskie, płaskie kątowe i ławkowce.

Okrągłe najlepiej nadają się do malowania okien i innych powierzchni z drewna, znajdujących się na zewnątrz. Nanosimy nim szczególnie chemiczne czy antykorozyjne powłoki. Szczególnie przydatny przy malowaniu przedmiotów o skomplikowanych kształtach.

Pędzle płaskie, inaczej nazywane angielskimi, to najbardziej uniwersalne z pędzli. Stosowane do niemal każdego rodzaju farby i powierzchni. Ich kątowy odpowiednik najlepiej sprawdzi się podczas malowania trudno dostepnych krawędzi i narożników. Często stosuje się je podczas malowania powierzchni ścian znajdujących się za kaloryferem i dlatego zyskały jeszcze jedną nazwę, mianowicie „kaloryferowców”.

Ławkowce to płaskie pędzle, jednak o dużej grubości. Zanim tak popularne stały się wałki, pędzle te wykorzystywało się przede wszystkim do malowania dużych powierzchni ścian. Aktualnie najczęsciej w użyciu są podczas gruntowania ścian, zmywania starych farb lub nakładania kleju podczas tapetowania.

Jaki wybrać pędzel?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *