Decydując się na malowanie surowego drewna lub odnowienie powierzchni drewnianych musimy wybrać odpowiednie do tego produkty. Nie każda bowiem farba nadaje się do malowania tego właśnie materiału. Wszystko dlatego, że surowiec ten posiada swoje szczególne właściwości.

Pierwsze rozróżnienie, jakiego powinniśmy dokonać, to czy malowany materiał będzie znajdował się na zewnątrz czy w pomieszczeniu. w domu najczęściej będzie to lakierowanie drewnianych boazerii, drewnianych sufitów, drzwi, czy mebli z naturalnego drewna. Należy zwrócić tu uwagę na to, aby zakupiony lakier był przeznaczony do malowania w zamkniętych pomieszczeniach. ich właściwością jest brak ostrego zapachu, który może być w dużym stężeniu szkodliwy dla zdrowia. Wybieramy więc nietoksyczne impregnaty.

farby i lakiery do drewna produkowane są na bazie alkidowych lub akrylowych żywic. Są one albo rozcieńczalnikowe lu wodorozcieńczalne. Dzięki ich zastosowaniu drewno na długi czas zachowa estetyczny wygląd.

Jeżeli malujemy podłogi lub schody należy pamiętać o nałożeniu twardej powłoki lakierniczej, ponieważ powierzchnie te szczególnie narażone są na ścieranie. Konieczne będzie tu również zastosowanie farb czy lakierów nie wydzielających zapachów o uczulających właściwościach.

Malując drewniane powierzchnie znajdujące się na zewnątrz, należy wybrać produkty, które odporne są na szkodliwe działania warunków atmosferycznych, szczególnie promieni słonecznych i opadów deszczu czy śniegu, czyli ogólnie mówiąc – wilgoci.

Jakie farby do drewna?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *