Decydując się na remont w mieszkaniu, musisz liczyć się z tym, że powinieneś się do niego odpowiednio przygotować. W przypadku malowania powinieneś osłonić meble lub w ogóle usunąć je z malowanego pomieszczenia, powinieneś także tak przygotować ściany, aby później nie mieć problemów z przebarwieniami i wszelkimi innymi niedociągnięciami.

Zacznijmy od opróżniania pomieszczenia. Najlepiej wynieść z niego to wszystko, co tylko się da. Podczas malowania będzie potrzebować miejsca, a także unikniemy w ten sposób permanentnych zabrudzeń. Jeśli mamy meble, których nie da się wynieść lub wyniesienie ich wymagałoby rozkręcenia i jest bardzo kłopotliwie, ustaw je najbliżej środka pomieszczenia, aby był największy możliwy dostęp do ścian. Następnie koniecznie przykryj je folią ochronną. Może się to wydawać oczywiste, ale zdejmij ze ścian wszystko, każdy obrazek, każdą ramkę, lampę czy kwiat. Nie będziesz przecież wydziwiać i omijać tych elementów na ścianie. Zdejmij też kinkiety i karnisze, jeśli tylko się da.

Usuń również dywan lub wykładzinę dywanową, jeśli tylko to możliwe. Znacznie ułatwi to malowanie niskich części ścian i zapobiegnie zabrudzeniom. Na podłogę również kładziemy folię. Dzięki temu zaoszczędzimy duże ilości czasu poświęcone na sprzątanie.

Oklej gniazdka elektryczne, aby nie dostała się tam farba. Jeśli jest taka możliwość, to zdemontuj je i również zaklej.

Po tych zabiegach można rozpocząć przygotowywanie ścian do malowania. Na początku sprawdzamy, za pomocą przetarcia dłonią, czy pozostaje ślad starego pigmentu. Jeśli tak, to niestety, ale musisz zdecydować się na kolejny krok polegający na zagruntowaniu ściany, przy pomocy impregnatu. Jeśli nie ma tego problemu, wystarczy, że przemyjemy ściany farbą z wodą za pomocą szerokiego pędzla. Musimy również zwrócić uwagę na powierzchnię ścian przy listwach podłogowych. Jeśli mają one nieestetyczne kształty, możemy je wypełnić masą akrylową. Możemy wtedy też zapełnić tym wszelkie inne dziury i szczeliny w  ścianach. Przyda się do tego masa szpachlowa.

Gdy już to zrobimy, możemy zabrać się do malowania.

Przygotowanie do malowania

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *