Dobór farby do typu ściany jest kluczowy dla powodzenia całej operacji związanej z malowaniem. Nie jest to trudne jednak warto wiedzieć o podstawowych zasadach jakimi należy się kierować aby uniknąć błędów.

Podstawowa kwestia to to co chce się pomalować oraz jaki ma być tego efekt. Zazwyczaj na puszkach farb odnajdziesz informację co do ich specyfikacji jednak pamiętać należy, iż podłoża gipsowe, tynki tradycyjne, szpachle, beton i cegły, o ile nie są pomalowane, dobrze zachowają się z praktycznie każdym rodzajem farby. Pamiętaj również, iż można dostać farby, które bez problemu naniesiesz na okładziny malarskie, tapety czy też metal albo tworzywa sztuczne. Niemniej zawsze przed rozpoczęciem prac sprawdź co napisano na opakowaniu tak aby nie zniszczyć podłoża. W przypadku pomalowania na przykład farbą dyspersyjną ramy okiennej czy też powierzchni metalowej bądź niewłaściwym wykorzystaniu emulsji do farb lub sufitów uzyskane efekty z pewnością Cie nie zadowolą.

Problemy związane z doborem koloru oraz interakcjami farba-podłoże można rozwiązać kupując małe opakowanie farby bądź tak zwany „próbnik”. Dzięki takiemu podejściu do sprawy będziesz w stanie samemu ocenić czy dany odcień pasuje do pomieszczenia oraz czy rodzaj farby jest właściwie dobrany do podłoża. Zasadą jest tu podwójne pomalowanie kawałka ściany i ocenienie rezultatów – jeśli są zadowalające należy zainwestować w tą właśnie farbę. Pamiętaj, iż to właśnie wyglądem próby w domu, a ie w sklepie (a tym bardziej na ekranie komputera) powinieneś się kierować – gra świateł, nasłonecznienie oraz tym podobne detale są unikalne dla każdego miejsca.

 

Rodzaje farb do malowania wewnątrz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *