Jako, że jest to mój pierwszy merytoryczny wpis, postanowiłam ogólnie napisać o rodzajach farb ściennych. Jest ich dostępnych na rynku kilka. Opiszę te najpopularniejsze, a w opisie znajdzie się ich zastosowanie, bo tak, jak napisałam wcześniej, nie ma farby uniwersalnej do wszystkich powierzchni. Farba jest najprostszym sposobem krycia ścian, dlatego też, z racji tego, że najczęściej się na nie decydujemy, producenci oferują tak wiele ich rodzajów. Są one obecnie wysokiej jakości, doskonale pokrywają powierzchnie, a także są trwałe i jednocześnie łatwe do utrzymania czystości.

Najpopularniejsze są farby emulsyjne, które można podzielić na trzy podstawowe rodzaje. Są to:

  • farby lateksowe – najbardziej trwałe i odporne na uszkodzenie. W swoim składzie zawierają kauczuk. Są wodoodporne, co oznacza, że można je czyścić i zmywać z nich brud. Są również odporne na działanie promieni słonecznych. Przepuszczają parę wodnych, a powierzchnię pokrywa się nimi stosunkowo łatwo. Schną, w zależności od powierzchni i grubości warstwy, od godziny do około dwóch godzin.
  • farby akrylowe – te również są odporne na ścieranie i wilgoć, a także na materiały, które są przeznaczone do czyszczenia ścian. Czas wyschnięcia takiej farby, to około jedna godzina.
  • farby winylowe – te słabo przepuszczają parę wodną, dlatego nie jest dobrym rozwiązaniem zastosowanie ich w łazienkach i kuchni, bo tam zawsze powstaje najwięcej wilgoci. Łatwo się je czyści, ale jednocześnie są bardziej podatne na zabrudzenie.

Obecnie mamy na rynku również mieszanki farb, są to:

  • farby akrylowo-lateksowe – są ładniejsze i mają zwiększoną wytrzymałość, niż wyłącznie farby akrylowe. Im więcej kauczuku zawierają, tym lepiej, ponieważ zwiększa to jej elastyczność.
  • farby winylowo-akrylowe – świetnie nadają się do pokrywania malowanej powierzchni i jednocześnie są łatwo zmywalne.

Poszczególne typy farb zostaną przeze mnie opisane w kolejnych wpisach.

Wybór odpowiedniej farby
Tagi:    

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *