Wybór koloru elewacji to bardzo ważna kwestia. Dopasowanie odpowiedniej kolorystki pozwala podkreślić charakter domu i wydobyć jego urok. Dobór zależy od kilku czynników: koloru okien i drzwi, rodzaju i kolorystyki dachówki oraz ogólnego klimatu domu – klasyczny, nowoczesny, rezydencja, dworek… Znając te wytyczne wybierzecie odpowiedni kolor tak, by dom stał się wyjątkowym miejscem. Elewacja poza swoją funkcją ochronną domu ma stać się również jego ozdobą.
Wybierając kolor elewacji należy także zwrócić uwagę na otoczenie budynku, tak by całość kompozycji nie kłóciła się ze sobą, a stanowiła spójną całość. Dlatego odradza się elewacje w kolorach bardzo jaskrawych – czerwieniach, intensywnych pomarańczach czy mocnych fioletach.
Innym istotnym fragmentem, na który należy zwrócić uwagę wybierając kolor elewacji są zewnętrzne elementy domu – dach, stolarka okienna i drzwiowa, rynny, parapety, czy cokoły. Osiągniecie bardzo estetyczną kompozycję kiedy kolory tych elementów będą do siebie zbliżone lub będą to odcienie jednej barwy. Oczywiście, nieraz warto postawić na kontrast. Taki dobór kolorystki owych elementów sprawi, że wybór odpowiedniej barwy elewacji będzie dużo łatwiejszy.
Ważne jest także, by kolor elewacji dostosować do stylu domu. Do budynków o klasycznym wyglądzie pasują kolory subtelne i pastelowe. Ciekawe efekty osiągniecie stosując monochromatyczne kompozycje oparte o różne nasycenie i jasność barw. Do budynków nowoczesnych najlepiej pasują bardziej kontrastowe i dynamiczne kolory.
Kolory można podzielić na dwie grupy: ciepłe i zimne. Pierwsza z nich to jasne i nasycone barwy, które odbierane są przez ludzkie oko jako bardziej atrakcyjne. Dodatkowo ochraniają budynek przed przegrzaniem i dodają mu wizualnie czystości i elegancji. Natomiast ciemne kolory polecane są do stosowania jedynie na 10% powierzchni elewacji. Dzięki połączeniu ich z jaśniejszymi barwami osiągniecie bardzo ciekawe efekty dekoracyjne.
Wybór koloru elewacji ma duży wpływ na ogólny odbiór charakteru domu. Właściwie dobrana kolorystyka sprawi, że będzie on sprawiał wrażenie przytulnego i przyjaznego miejsca. Natomiast źle dobrana sprawi, że będzie to zimna, pozbawiona uroku bryła.