Farby akrylowe należą do jednych z najbardziej popularnych rodzajów farb, dlatego też postanowiłam napisać o nich parę zdań. Farby te różnią się od innych zastosowanym spoiwem, jakim jest żywica poliakrylowa. Osadzają się na niej cząsteczki pigmentu. Najczęściej stosuje się farby akrylowe w przypadku malarstwa artystycznego, budownictwa oraz poligrafii.
Farby, które są przeznaczone do remontów budowlanych, dzielą się na dwa rodzaje. Mamy tu do czynienia z farbami emulsyjnymi i emaliami. Te pierwsze, w momencie pojawienia się na rynku, zrobiły furorę i momentalnie wyparły farby klejowe. Gdy wyschną, są odporne na zmywanie. Określa się je często mianem farb lateksowych. Farby emaliowe służą głównie do malowania drewna i metalu i zastąpiły one farby olejowe, a także ftalowe. Stosuje się w nich rozpuszczalnik, którym jest w tym przypadku woda. Z tego powodu nie musimy wąchać nieprzyjemnych zapachów i szorować przyrządów do malowania. Mają jednak jeden główny minus, jakim jest odpryskiwanie. Następuje to jednak tylko wtedy, gdy powierzchnia malowana nie będzie wcześniej odpowiednio przygotowana.
Warto również zwrócić uwagę na specyfikę farb akrylowych. Posiadają one w swoim składzie rozpuszczalnik organiczny i stosuje się go do malowania powierzchni ocynkowanych. Istnieją już na rynku dość długo, pojawiły się w latach 50. ubiegłego wieku. Jako pierwsze były Stany Zjednoczone, kolejno Meksyk i Europa.
Jeśli mowa o malarstwie artystycznym, to można w tutaj stosować farby akrylowe na dwa sposoby. Można je nakładać grubo tak, jak farby olejne lub bardzo cienko, dzięki czemu uzyska się prawie przezroczyste warstwy. Niestety dużym minusem w zastosowaniu w tej branży jest to, że nie ma zbyt dużej gamy kolorów do wyboru, jak to jest na przykład w przypadku farb olejnych. Można jednak nimi malować praktycznie po każdej powierzchni, czego nie można powiedzieć o innych rodzajach farb.