Tak zwane „farby do efektów specjalnych” w coraz szerszej gamie dostępne są na polskim rynku. Dzięki ich użyciu możliwe jest uzyskanie powierzchni o bardzo ciekawych fakturach, strukturze i kolorystyce. Z powodzeniem możemy uzyskać powierzchnię imitującą drewno lub kamień, ale także stiuki weneckie, wyprawy tynkarskie czy surowy mur.
Wszystko zależne jest od tego, jaki rodzaj farby wybierzemy, z jakich technik i narzędzi skorzystamy. Równie ważna jest tu sama inwencja twórcza malującego i jego wyobraźnia.
Możliwe jest również uzyskanie ściany z efektem srebrnego czy złotego błysku dzięki specjalnym płatkom, które miesza się z farbą. Takie metody wywołają niesamowity efekt wizualny w połączeniu z odpowiednim oświetleniem.
Farby dekoracyjne nie posiadają żadnych ograniczeń ze względu na rodzaj malowanych powierzchni. Może to być powierzchnia pokryta tapeta,. tynk, płyty gipsowe, kartonowe, pilśniowe, wiórowe, beton czy inne powłoki malarskie.
Przygotowując ścianę do dekoracyjnego malowania należy tylko pozbyć się jej fragmentów łuszczących się. Nie jest konieczne równanie powierzchni ścian, ponieważ farby te doskonale kamuflują wszelkie nierówności. Ścianę przed malowaniem należy jednak umyć i zagruntować przed nałożeniem farby. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że farba będzie miała lepsza przyczepność.