Zastosowanie odpowiednich gruntów ma na celu zmniejszenie i wyrównanie chłonności podłoża, ale także zwiększenie przyczepności stosowanych powłok. Grunty bardzo dobrze chronią materiały przed wilgocią i zanieczyszczeniami.

Skąd właściwie pojawia się wilgoć w naszym domu? Powodów może być bardzo wiele. Najczęstszym powodem jest wadliwie wykonana izolacja przeciwwilgociowa fundamentów i ścian. Duży wpływ na pojawienie się wilgoci ma również złe docieplenie ścian lub ich newralgicznych elementów takich jak nadproża i wieńce. Wilgoć może pojawić się także przy nieszczelnych systemach wentylacyjnych lub uszkodzonych rynnach, które nie odprowadzają prawidłowo nadmiaru wody. Aby uchronić nasz dom przed nieprzyjemnymi niespodziankami należy zastosować specjalne grunty i impregnaty. Mogą one być stosowane do porowatych, nasiąkliwych i chłonnych podłoży betonowych cementowo-wapiennych oraz powierzchni surowych z płyt gipsowo-kartonowych, cegły i betonu komórkowego.

z8736102N,Lakierowanie-podlogi---nanoszenie-lakieru-za-pomoca

Do podłoży mineralnych, czyli betonu i tynków najczęściej stosuje się grunty w celu zwiększenia odporności na wodę. Chronią one także przed brudem i kurzem. Jeżeli zagruntujemy podłoża które są bardzo gładkie i źle przenikliwe, to nadamy im odpowiednią przyczepność umożliwiającą nałożenie farby. Najprostszym sposobem gruntowania jest nasączanie chronionego podłoża. Cząsteczki gruntu wnikają w podłoże i tworzą specjalną warstwę, która ogranicza wchłanianie wody.

 Impregnować powinniśmy także płytki ceramiczne. Większość obecnie dostępnych na rynku płytek jest fabrycznie zaimpregnowana. Oznacza to, że powinna być odporna na warunki w jakich będzie kładziona (oczywiście jeżeli położymy płytki zgodnie z ich przeznaczeniem). Nie oznacza to że w przypadku takich płytek o impregnacji możemy całkowicie zapomnieć. Impregnaty służą do stworzenia dodatkowej warstwy ochronnej, która będzie chroniła przez wpływem czynników atmosferycznych. Warta impregnująca ułatwia również spłukiwanie brudu który zbiera się na powierzchni płytek.

Jak zapobiegać wilgoci w domu?

Komentarz do “Jak zapobiegać wilgoci w domu?

  • 20 lutego 2015 z 07:54
    Permalink

    W moim domu cały czas panuje duża wilgoć. Długo z tym walczyłem, ale praktycznie nic nie pomagało. Próbowałem pochłaniaczy wilgoci, ale niestety ich wydajność nie była duża, szklanka wody przez kilka dni pracy. Ostatnio zainwestowałem w osuszacz powietrza i muszę przyznać, że już po pierwszym dniu zauważyłem różnicę. Jego wydajność jest dużo większa niż w przypadku nawilżacza powietrza. Osuszacz zbiera kilka litrów wody dziennie. Naprawdę jestem zadowolony z tego zakupu. W końcu coś pomogło.

    Powtórz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *