Białe ściany w pomieszczeniach mieszkalnych mają tyle samo zwolenników co przeciwników. Jedni uważają je za wyznacznik klasycznej elegancji, drudzy za przejaw braku wnętrzarskiej wyobraźni. Jak jest naprawdę? Czy biel na ścianach jest dobrym rozwiązaniem aranżacyjnym?

W każdym kolejnym sezonie we wnętrzarskiej modzie królują inne barwy. Moda jednak przemija, a kolory, zwłaszcza te intensywne mogą się szybko znudzić. W przypadku bieli takiego ryzyka nie ma, ponieważ jest to uniwersalna barwa, znakomicie prezentująca się w różnych wnętrzach. W pomieszczeniach pomalowanych na biało jest więcej światła, dzięki czemu wydają się one być przestronniejsze i mają bardziej optymistyczny charakter. Wiedzą o tym doskonale Skandynawowie, którzy aranżując swoje mieszkania chcieli zamknąć w nich jak najwięcej światła podczas krótkich dni. A styl aranżacji wnętrz właściwy dla Finów, Szwedów oraz Norwegów jest obecnie jednym z najmodniejszych.

Co z tą bielą?

Ściany pomalowane na biało to znakomite rozwiązanie aranżacyjne, które można pogodzić z każdym wnętrzarskim trendem. Biel sanowi bowiem idealne tło dla innych barw wykorzystanych w aranżacji wnętrza. I tak będzie się znakomicie komponować ze stylizacjami glamour, industrialnymi, romantycznymi shabby chic itd. Tego samego nie można powiedzieć o zdecydowanych barwach. Np. czerwień lub intensywna zieleń nie będzie wyglądać dobrze w pomieszczeniach urządzonych w stylu prowansalskim. Morski błękit czy fiolet będzie aranżacyjną wpadką w stylizacji loftu. Tego typu przykłady można mnożyć w nieskończoność. Co jednak zrobić, aby biel ścian w naszym mieszkaniu nie była nudna?

Biel pod kontrolą

Skutecznym sposobem na przełamanie bieli ścian jest zestawienie jej z innymi barwami. Wspaniałą receptą jest wspominany już skandynawski design. Dzięki zestawieniu z naturalnymi barwami oraz surowym drewnem nawet białe ściany i podłogi mogą składać się na przytulną aranżację. Warto również wprowadzić oszczędne kolorystyczne akcenty w postaci podkreślenia inna naturalną barwą ciekawych elementów architektury wnętrza np. łuków, wykuszy itd.

Jak widać biel wcale nie musi być nudna. To klasyczne rozwiązanie wystarczy jedynie umiejętnie ocieplić i urozmaicić różnymi dodatkami. Z kolei o tym, w gdzie warto zastosować białą farbę można przeczytać w artykule Białe ściany: w jakich pomieszczeniach mogą się sprawdzić?

Białe ściany – aranżacyjna nuda czy ponadczasowa elegancja?
Tagi:        

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *