Często bywa tak, że tapeta, niegdyś zdobiąca Twoją ścianę, zaczyna Cię nudzić bądź po prostu w skutek upływu czasu traci swoje walory jako ozdoba. Jeśli więc chcesz ją usunąć, a nie wiesz jak się do tego zabrać ten poradnik skierowany jest właśnie do Ciebie.
Prace należy rozpocząć od przygotowań mających na celu zabezpieczenie podłóg, mebli oraz innych przedmiotów mogących ulec zniszczeniu. Podstawowa zasada brzmi – to co możesz – wynieś. Resztę okryj folią albo starymi gazetami. Nie zapomnij o gniazdkach elektrycznych, przełącznikach i innych miejscach gdzie możesz mieć styczność z prądem, ponieważ w trakcie usuwania tapety używać będziesz dużych ilości wody.
Podstawowym narzędziem do usuwania tapet jest szpachelka. Będzie ona służyła do łatwego i w miarę sprawnego usuwania kolejnych partii materiału pokrywającego Twoje ściany. Aby cały proces przebiegał odpowiednio sprawnie należy nawilżyć powierzchnię – można to zrobić za pomocą gąbki, pędzla czy też opryskiwacza do kwiatów jednak optymalnie byłoby wykorzystać specjalnie do tego przeznaczone urządzenie parowe. Rozważ również użycie walka z kolcami, który zrobi małe otwory w tapecie, dzięki którym para bądź woda lepiej wniknie w nią i rozpuści klej.
Nawilżenie musi być na tyle mocne aby tapeta bardzo mocno zmiękła. Powinno wystarczyć dwu lub trzykrotne użycie spryskiwacza. Urządzenie parowe, wypełnione podgrzaną wodą, wygeneruje obłok wydobywający się z dyszy, którą należy bardzo wolno przesuwać po całej powierzchni ściany.
Jeśli nie posiadasz tego typu sprzętu dobrze jest użyć wody z octem, która zadziała dużo lepiej niż czysty płyn. Roztwór 50 / 50 nakładasz za pomocą spryskiwacza lub pędzla. Można również rozważyć wykorzystanie specjalnych roztworów chemicznych dostępnych w sklepach z akcesoriami wnętrzaskimi bądź malarskimi. Są one również odpowiednie do użycia w urządzeniu parowym, co jeszcze bardziej przyspieszy cały proces. W przypadku stosowania chemii trzeba jednak bardzo mocno wentylować pomieszczenia gdzie się pracuje.
Tapety można też usuwać na sucho jest to jednak dużo trudniejsze od przedstawionego powyżej sposobu. Proces należy rozpocząć od jednego z rogów podważając tapetę szpachelką i zeskrobując, cały czas mając na uwadze aby nie uległa uszkodzeniu ściana.
Bez względu na stosowaną metodę może się zdarzyć, iż na ścianach pozostaną niechciane resztki tapet, które nie zostaną sunięte podczas pracy. Należy je znów namoczyć i usunąć za pomocą szpachelki. Po zerwaniu tapet ścianę należy umyć a ubytki uzupełnić masą szpachlową.
Dziękuję za ten wpis. Teraz będę wiedział jak usunąć tapetę nie uszkadzając ściany – a tego właśnie szukałem 🙂