Sądzicie, że budowa oczka wodnego w ogrodzie to wielkie przedsięwzięcie? Nic bardziej mylnego! Ten mały zbiornik wodny można stworzyć nawet z gotowych form dostępnych na rynku. Warto się na niego zdecydować, bo jest zarówno świetnym urozmaiceniem i dekoracją zielonej przestrzeni przydomowej, jak i miejscem życia dla wielu przyjaznych zwierząt.
Gdzie zaplanować zbiornik?
Oczko wodne nie jest wymagające pod względem umiejscowienia. Należy jedynie zwrócić uwagę na nasłonecznienie wybranego terenu, które powinno być urozmaicone. Zbytnie naświetlenie zbiornika narazi go na niekontrolowany rozwój glonów, natomiast zupełny brak słońca będzie niekorzystny dla wodnych zwierząt, np. ryb lub żab. Oczko wodne warto zaplanować w pobliżu krzewów i drzew, nie powinno ich być jednak na tyle dużo, żebyśmy poradzili sobie z oczyszczaniem zbiornika z liści.
Jaki wybrać rodzaj oczka wodnego?
Sklepy oferują nam gotowe zbiorniki z tworzyw sztucznych o rozmaitych pojemnościach i kształtach. Do kupienia są również różnego rodzaju folie PCV, którymi możemy wyłożyć dno oczka. Doskonale nadają się one na niewielkie oczka wodne. Zaletą jest to, że przy zmianie koncepcji działki można zbiornik zdemontować. Alternatywną i chyba najtrwalszą opcją jest wylanie zbiornika betonem, jednak wymaga to większego nakładu pracy.
Budowa zbiornika
Przed budową koniecznie upewnijmy się, czy w zaplanowanym miejscu nie przebiegają żadne instalacje podziemne ani duże korzenie drzew. Następnie powinniśmy wytyczyć przybliżony kształt oczka. Kopiąc dół pamiętajmy, że jeśli chcemy hodować w oczku ryby, najgłębsze miejsce zbiornika powinno mieć minimum 1,5 m. Gdy wgłębienie będzie gotowe wygładzamy dno, podsypujemy je piaskiem i montujemy zbiornik lub wykładamy je zakupioną folią. Następnie trzeba zadbać o brzegi oczka: najlepiej docisnąć je kamieniami na zaprawie cementowej, a wydzielony obszar przeznaczyć na łagodne zejście wysypane żwirem (ułatwi ono dostęp do oczka zarówno nam, jak i zwierzętom).
Otoczenie i niezbędne atrybuty
Aby woda w oczku była czysta i dobrze napowietrzona, trzeba zainstalować mu specjalną pompę oraz tzw. skimmer, które znajdziemy w sklepach ogrodniczych. Są łatwe w obsłudze i wymagają jedynie doprowadzenia do nich prądu. Warto też zadbać o bezpośrednie otoczenie oczka w postaci rozmaitych roślin wodnych, które pomogą w utrzymaniu odpowiedniego mikroklimatu oraz doskonale wpłyną na estetykę naszej instalacji. Ciekawy efekt uzyskamy podświetlając wodę – świetnym pomysłem będzie montaż spotów halogenowych.
Oczko wodne, oprócz swoich zalet związanych z wyglądem ogrodu, uprzyjemni nam również letnie, upalne popołudnia spędzone w ulubionym, zielonym zakątku. Możemy je stale upiększać, a jego pielęgnacja nie jest trudna ani czasochłonna. To dobra inwestycja!