Jeszcze jakiś czas temu krążyła plotka, że nie powinno się nakładać farby lepszego gatunku na farbę gorszą. Aktualnie ta zasada jest już nieaktualna i nie warto na nią zwracać uwagi. Obecnie farby mają inną jakość niż dawniej – dużo lepszą. Aktualnie można wybierać jaką farbę tylko chcemy, jedyne na co trzeba zwracać uwagę to przeznaczenie do jakiego pomieszczenia chcemy zastosować farbę.

Wybierając farbę ścienną trzeba wziąć pod uwagę przede wszystkim w jakim pomieszczeniu chcemy malować oraz jaki efekt końcowy chcielibyśmy osiągnąć. Na opakowaniu z farbą zawsze jest informacja, na jaką powierzchnię możemy nakładać farbę. Praktycznie wszystkie farby dostępne na rynku mogą zostać użyte bezpośrednio na wcześniej niemalowaną ścianę, czyli na tynki, regipsy, szpachle, beton i cegłę.

Rynek oferuje także farby, dzięki którym możliwe jest malowanie także na tapetach oraz metalu. Pamiętać należy przede wszystkim, aby używać farb zgodne z ich przeznaczeniem. Jeżeli farbą do drewna będziemy malować metal musimy się liczyć z dużo słabszymi efektami.

W przypadku malowania ścian używa się przede wszystkim farb wodorozcieńczalnych. Do tej grupy farb zalicza się przede wszystkim farby organiczne oraz farby mineralne. Bardzo ważne jest zauważenie, że nie istnieje farba idealna. Jeżeli będziemy trzymać się kilku naprawdę prostych zasad oraz uwag okaże się, że każda farba jest bardzo dobra.

Należy pamiętać o dokładnym dobieraniu farby do podłoża, jakie chcemy pomalować. Dobranie farb nieodpowiednich do danego podłoża może sprawić, że efekt będzie bardzo słaby. Wówczas wina nie będzie leżała po naszej stronie, a po stronie złego doboru farby do podłoża.

Podczas zakupu farby należy także pamiętać o kilku właściwościach, jakie każda farba posiada. Dzięki temu będziemy w stanie dopasować każdą farbę do pomieszczeń, jakie chcemy pomalować. Wśród ważnych elementów farby wymienia się przede wszystkim lepkość farby, stopień połysku, wydajność, czas schnięcia farby, odporność farby na zmywanie oraz na szorowanie.

Jakie są najlepsze farby ścienne?
Tagi:        

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *