Beton architektoniczny znajduje sobie coraz większa liczbę zwolenników. Szczególnie interesujące jest jego zastosowanie jako metody krycia ścian. Zapraszam na drugi wpis poświęcony temu zagadnieniu.W pierwszej części wpisu przedstawiłam Ci czym jest omawiane pokrycie oraz jaką paletę barw będziesz miał do dyspozycji jeśli zdecydujesz się na jego użycie. Dziś opowiem o parametrach i sposobie montażu.
Podstawowymi zaletami tego surowca jest jego niepalność, odporność na ścieranie oraz brak pylenia. Jeśli jeszcze zostaną wyposażone w dodatki zapobiegające wchłanianiu wody, wówczas ze spokojem można je montować w pomieszczeniach wilgotnych bez uprzedniej impregnacji.
Płyta będzie mieć charakter wielokąta lub kwadratu ale na specjalne zamówienie może być wielobokiem. Najpopularniejsze wymiary to 60 lub 80 x 100 i 60 lub 80 x 120 cm, na rynku są dostępne także 100 x 200 cm bądź 30 x 30 lub 30 x 60 cm. Wiąże się to z faktem, iż na zamówienie można oczywiście wykonać prawie dowolny rozmiar. Należy jednak liczyć się z ich ciężarem – przeciętnie około dwadzieścia kilo, największe nawet pięćdziesiąt.= do stu kilogramów. Brzegi są ostre lub zaoblone. Część ma specjalne otwory do montażu.
Montaż płyt odbywa się za pomocą klejów do płytek i betonu. Na ścianach potrzebny jest klej klasy C2T o zmniejszonym spływie i zwiększonej przyczepności. Można również montować mechanicznie za pomocą kotew lub wkrętów.