Jeżeli chcemy urozmaicić nasze wnętrze i odejść od tradycyjnego wyglądu ścian, to rozwiązaniem dla nas będą tynki strukturalne. Dzięki temu że mają one wyraźną fakturę i przenikające się barwy są bardzo mocnym akcentem dekoracyjnym wnętrza.
Tynki strukturalne gwarantują nam żywy i lekki rodzaj zdobienia. Przestrzenne wzory które dzięki nim uzyskamy będą świetnie pasowały zarówno do nowoczesnych, jak i tradycyjnych wnętrz. Za pomocą tynków tego rodzaju możemy uzyskać imitację granitu, marmuru, piaskowca oraz trawertynu. Tynk dekoracyjny jest zatem świetną alternatywą dla farb i tapet. Jego niewątpliwą zaletą jest to , że świetnie maskuje wszelkie nierówności i uszkodzenia powierzchni. Jest całkowicie nieszkodliwy, niepalny oraz ekologiczny.
Obecnie na rynku największą popularnością cieszą się trzy podstawowe struktury tynku: kornik, baranek i kamyczki. Każdy z nich nadaje się do zastosowania na zewnątrz i wewnątrz domu. Grubość tynków waha się od 2 do 8 milimetrów. Może się wydawać że tak cienki tynk będzie mało odporny, jednak wbrew pozorom są one bardzo trwałe i wytrzymałe. Charakteryzują się także mrozoodpornością. Tynki tego rodzaju mogą być nakładane bezpośrednio na powierzchnię ścian lub jako warstwa wierzchnia na tradycyjne tynki. W starszym budownictwie można je także stosowań na ściany pomalowane farbą olejną. Jeśli farba nie łuszczy się i nie odchodzi to powierzchnię wystarczy mocno zmatowić i przemyć, a następnie przystąpić do nakładania tynku. W zależności od tego gdzie tynk będzie kładziony, powierzchnię trzeba nieco inaczej przygotować. Jeżeli kładziemy go na ociepleniu, to najpierw trzeba zagruntować i wyrównać warstwę zbrojącą i dopiero na taką powierzchnię położyć tynk. Przy podłożach cementowo-wapiennych podłoże również powinno być odpowiednio wyrównane i zagruntowane, jednak tynk powinniśmy kłaść dopiero po 24 godzinach po wykonaniu tych prac.
Gotowe masy dostępne na rynku pozwalają na samodzielne położenie tynku, które nie będzie specjalnie wymagające ani czasochłonne.