Jeżeli chcemy urozmaicić nasze wnętrze i odejść od tradycyjnego wyglądu ścian, to rozwiązaniem dla nas będą tynki strukturalne. Dzięki temu że mają one wyraźną fakturę i przenikające się barwy są bardzo mocnym akcentem dekoracyjnym wnętrza.

Tynki strukturalne gwarantują nam żywy i lekki rodzaj zdobienia. Przestrzenne wzory które dzięki nim uzyskamy będą świetnie pasowały zarówno do nowoczesnych, jak i tradycyjnych wnętrz. Za pomocą tynków tego rodzaju możemy uzyskać imitację granitu, marmuru, piaskowca oraz trawertynu. Tynk dekoracyjny jest zatem świetną alternatywą dla farb i tapet. Jego niewątpliwą zaletą jest to , że świetnie maskuje wszelkie nierówności  i uszkodzenia powierzchni. Jest całkowicie nieszkodliwy, niepalny oraz ekologiczny.

Obecnie na rynku największą popularnością cieszą się trzy podstawowe struktury tynku: kornik, baranek i kamyczki. Każdy z nich nadaje się do zastosowania na zewnątrz i wewnątrz domu. Grubość tynków waha się od 2 do 8 milimetrów. Może się wydawać że tak cienki tynk będzie mało odporny, jednak wbrew pozorom są one bardzo trwałe i wytrzymałe. Charakteryzują się także mrozoodpornością. Tynki tego rodzaju mogą być nakładane bezpośrednio na powierzchnię ścian lub jako warstwa wierzchnia na tradycyjne tynki. W starszym budownictwie można je także stosowań na ściany pomalowane farbą olejną. Jeśli farba nie łuszczy się i nie odchodzi to powierzchnię wystarczy mocno zmatowić i przemyć, a następnie przystąpić do nakładania tynku. W zależności od tego gdzie tynk będzie kładziony, powierzchnię trzeba nieco inaczej przygotować. Jeżeli kładziemy go na ociepleniu, to najpierw trzeba zagruntować i wyrównać warstwę zbrojącą i dopiero na taką powierzchnię położyć tynk. Przy podłożach cementowo-wapiennych podłoże również powinno być odpowiednio wyrównane i zagruntowane, jednak tynk powinniśmy kłaść dopiero po 24 godzinach po wykonaniu tych prac.

Grunt to dobry grunt

Gotowe masy dostępne na rynku pozwalają na samodzielne położenie tynku, które nie będzie specjalnie wymagające ani czasochłonne.

Tynki strukturalne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *