Kiedy idziemy do sklepu kupić farbę, nie zastanawiamy się szczególnie nad jej właściwościami, kierujemy się znanym producentem i ogólnym przeznaczeniem, tymczasem rynek cały czas wdraża coraz to nowe rozwiązania. Czym są zatem farby tworzone na bazie żywicy silikonowej?

 

Są one niejako farbami złożonymi, składającymi się z powłoki, którą możemy nazwać pośrednią oraz z jednej powłoki kryjącej. Co najważniejsze to niezwykle trwałe systemy powłok malarskich, jakie w ogóle są nam znane, to farby samogruntujace, więc świetnie sprawdzają się jako farby elewacyjne, a także impregnujące, poradzą sobie praktycznie przy każdym rodzaju tworzywa, takim który jest malowane po raz pierwszy, jak i takim, które może być malowane po raz kolejny i może ostatni.

 

Na rynku mamy do czynienia z wieloma rodzajami tych farb, które mają jeszcze bardziej odrębne właściwości. Są to między innymi takie rozcieńczalne w wodzie, odporne na działanie czynników atmosferycznych oraz do światła źle oddziałującego na powłoki malarskie. Są to również farby fasadowe oraz ogólnie pojęte farby wodne. Matowe, które są wzmacniane żywicą silikonową mogą ucieszyć nas jeszcze bardziej, tak jak samozmywalne, które mogą się pochwalić bardzo szeroką paletą kolorów.

 

Z pewnością będziemy w stanie zastosować je na bardzo wielu typach ścian, między innymi przy tynkach mineralnych oraz różnego rodzaju elewacjach czy to z kamienia, czy z betonu, cegły bądź muru. Stosuje się je także bezpośrednio na tynk oraz na farbę zawiesionową bądź silikatową.

 

Stosując farby na bazie żywicy silikonowej musimy pamiętać o pewnych zasadach przy ich nakładaniu, a raczej przed ich nakładaniem. Powierzchnia, na której mamy zamiar zastosować farbę na bazie żywicy silikonowej powinna być sucha i przede wszystkim czysta, a stare powłoki silikatowe powinny być oczyszczane bądź usuwane. Eliminować należy też powłoki, zwane dyspersyjnymi. Pamiętać należy również o tym, aby tynki, które uległy zniszczeniom i rozsypują się wzmocnić podkładem rozpuszczalnikowym. A więcej o samym tynkowaniu przeczytacie na tej stronie.

 

 

Co warto wiedzieć o farbach na bazie żywicy silikonowej?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *