Malowanie ścian to wciąż najpopularniejszy sposób ich wykończenia. Nic dziwnego – niewielkim nakładem pracy oraz sił, można efektownie odmienić wygląd wnętrza. Jeśli jednak chcesz czegoś więcej, niż tylko odmiany koloru, możesz również zastosować niecodzienną technikę malowania ścian. Oto kilka pomysłów, dzięki którym kreatywnie i niesztampowo wykończysz powierzchnie ścian w swoim domu.

Poszukując nowych pomysłów aranżacyjnych do swojego domu, warto wyjść poza utarte schematy, jakim jest np. jednobarwne malowanie ścian. W rezultacie możesz uzyskać efekt, który odmieni oblicze całego wnętrza i nada mu niepowtarzalny charakter.

Efekt ombre

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

Ombre to nic innego jak cieniowanie, czyli przenikanie jednego koloru w drugi. W tej technice możesz wykorzystać dwa lub trzy kolory, ale powinny one ze sobą współgrać, ponieważ ich tony będą się stopniowo ze sobą łączyć. W zależności od liczby wybranych kolorów, malowaną ścianę należy podzielić na równe sekcje – wykonasz to zadanie za pomocą linii pomocniczych – będą one wyznaczały miejsca, w których jedna barwa przechodzi w drugą.

Malowanie zacznij od jaśniejszego koloru w górnej części ściany – taki zabieg sprawi, że efekt ombre nie przytłoczy wnętrza. Od dołu możesz nakładać drugą farbę. W miejscu, w którym kolory mają się połączyć należy zacząć rozcieranie barw metodą suchego lub lekko zwilżonego w farbie pędzla – to zadanie trzeba wykonać jeszcze zanim ciemniejsza farba wyschnie. Czystym lub delikatnie zanurzonym w farbie pędzlem musisz rozcierać ją w stronę jaśniejszej barwy. Dekoracyjne malowanie ścian tą techniką nie jest trudne, a efekt końcowy jest uzależniony od twojej fantazji i intensywności rozcierania farb.

Szablony malarskie

Zastosowanie szablonów malarskich to skuteczny sposób na wykonanie efektownych wzorów. Wybrany szablon wystarczy przykleić do ściany i pomalować jego powierzchnię, uważając aby nie przekroczyć krawędzi. Szablon musisz odkleić od podłoża, zanim farba wyschnie – w ten sposób unikniesz ryzyka odklejania go razem z warstwą preparatu.

Niezwykle ciekawe efekty można osiągnąć również za pomocą samej taśmy malarskiej. Przyklejając ją do ściany np. zgodnie z geometrycznym wzorem wykonasz nietuzinkowe murale. Wystarczy odrobina inwencji twórczej i zapał do działania! Pomyśl nad techniką, a potem zrealizuj swoje projekty na dekoracje ścienne.

Dekoracyjne techniki malowania ścian – jaką metodę wybrać?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *