Kolor ma ogromne znacznie, zwłaszcza ten na ścianach. Barwa ścian w mieszkaniu wpływa nie tylko na jego wygląd, ale również na samopoczucie. Dlatego właśnie poszukując preparatu, jakim pokryjesz ściany w swoim domu nie należy przesadnie eksperymentować. To co we wzorniku wygląda niezwykle efektownie, na ścianach może okazać się totalnym niewypałem. Zatem zanim pomalujesz ściany na intensywny kolor, sprawdź czy będzie to na pewno dobrym rozwiązaniem.

Wraz z każdym kolejnym sezonem w modzie wnętrzarskiej pojawiają się nowe trendy. Jeszcze niedawno w aranżacji wnętrz dominowały odcienie fioletu, później stawiano na stonowane beże, a obecnie najchętniej wybierana jest klasyczna biel. Jak odnaleźć się w tym gąszczu inspiracji i nie popełnić wykończeniowej wpadki?

Bezpiecznie wcale nie znaczy nudno

Dla wielu białe ściany to synonim nudy. Faktycznie nie jest to szczególnie zaskakujące rozwiązanie, jednak biel na ścianach to wnętrzarska klasyka. Aby ją odrobine ocieplić i urozmaicić można np. jedną ze ścian w pomieszczeniu pomalować inną farbą. Bardzo ciekawym rozwiązaniem stosowanym często np. w aranżacji kuchni jest zestawienie bieli ścian z fragmentem lub jedną płaszczyzną pomalowaną farbą tablicową. Podobnie jest w przypadku innych naturalnych barw – beżu czy szarości – ich jasne odcienie są uniwersalnym rozwiązaniem.

Z charakterem

artystyczny-nude-takze-musi-odpocza.png

Barwy należy przede wszystkim dobierać do specyfiki wnętrza. Kolor ścian w kuchni czy ich barwa w łazience ma znaczący wpływ na klimat, jaki pasuje w pomieszczeniu. W kuchni warto postawić na jasne i optymistyczne barwy – to w tym pomieszczeniu przygotowując śniadanie zaczynasz swoją aktywność każdego dnia, dlatego otoczenie powinno mieć pozytywny charakter. Z kolei na odważniejsze kroki aranżacyjne możesz pozwolić sobie np. w łazience. Natomiast w pokoju dziennym czy sypialni najlepiej sprawdzą się stonowane barwy np. delikatny błękit, czy szarość, które będą sprzyjać odpoczynkowi.

Warto również pamiętać, że dobór barwy jest w pewnej mierze uzależniony również od metrażu pomieszczenia. W niewielkich pokojach intensywne i ciemne kolory dodatkowo przytłoczą wnętrze (albo inne dekoracyjne wzory ścienne). Jasne barwy sprawią natomiast, że będzie się ono wydawało optycznie większe.

Gra w kolory, czyli jak dobierać barwę farby do wnętrza?
Tagi:            

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *