Dekoracyjne malowanie staje się coraz popularniejsze i spotkać je możemy w wielu mieszkaniach. Świetnie na ścianach prezentuje się malowanie z przecierką, które daje efekt antycznego wnętrza. Jak uzyskać taki efekt?

Do wykonania przecierki na ścianie będziemy potrzebować trzech farb w różnych kolorach, pędzla lub wałka oraz gąbki. Powinniśmy najpierw użyć farby podkładowej, najlepiej jasnej, aby efekt był jak najlepiej widoczny. Dobrze, żeby była to farba wytrzymała i odporna na zmywanie, której nie naruszymy podczas przecierki. Do jej wykonania potrzebne będą dwie farby w różnych odcieniach, na przykład beżowa i brązowa. Do takiego malowania możemy użyć zarówno farb lateksowych, jak i akrylowych. Ważne, żeby obie były tego samego typu.

Jak przygotować grunt? Ściana, na której chcemy wykonać antyczne zdobienie, powinna być bardzo gładka i jasna. Najlepiej pomalować ją białą farbą podkładową. Usuńmy też wszelkie chropowatości, które mogą zatrzymać farbę i powodować zacieki. Zepsuje to cały efekt i nie będzie wyglądać zbyt estetycznie. Zatem, nim zrobimy przecierkę, upewnijmy się, że ściana jest gładka.

Jak już wyżej można przeczytać, podkład powinien być raczej biały. Dzięki temu wierzchni kolor będzie wyglądał bardzo promiennie. Poza tym białe prześwity nadadzą naszej dekoracji większej głębi i autentyczności. Po nałożeniu farby podkładowej, trzeba poczekać, aż całkowicie wyschnie, żeby nie rozmazywała się podczas przecierania. I najlepiej, żeby farba była matowa. Nada ścianie wyglądu tynku, czyli bardziej zbliży ścianę do antycznego wyglądu.

Jak malować? Przede wszystkim musimy malować fragment po fragmencie. Jest to dość czasochłonne, ale efekt jest piorunujący. Jest to bardzo ważne, gdyż dekorowanie ścian przecierką, wymaga mieszania mokrych jeszcze farb. Dlatego najlepiej zacząć od malowania powierzchni 2 x 2m. Jak przebiega samo malowanie? Na wybrany fragment ściany nanosimy najpierw białą farbę, na przykład za pomocą wałka. Zanim wyschnie, zamaczamy gąbkę w farbie ciemniejszej i wcieramy ją w ścianę. Należy robić to kolistymi ruchami, raz w jedną, raz w drugą stronę. Zataczane koła mogą być mniejsze i większe. Wszystko po to, by uzyskać jak najbardziej autentyczny efekt. Nie przesadźmy z ilością ciemniejszej farby, którą nabieramy na gąbkę. Jeśli będzie jej za dużo, zrobią się nieestetyczne zacieki. A przecież mamy uzyskać tylko koliste smugi. Dzięki temu nasza ściana będzie wyglądała, jakby przetrwała dawne epoki, a nie jakby była brudna.

Malowanie z przecierką pozwala nam uzyskać piękny, antyczny efekt i atmosferę dawnych czasów. Jest to bardzo elegancki sposób dekorowania, który sprawdza się zarówno w klasycznych, jak i nowoczesnych wnętrzach. Oryginalna aranżacja gwarantowana.

Jak uzyskać efekt antycznej ściany?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *