Mała kuchnia w bloku może napsuć nam sporo krwi i zniechęcić do przebywania w niej dłużej niż kilka minut.

A to tylko z tego powodu, że jest… mała. Rozwiązaniem jest większa kuchnia, ale oczywiście to wyjście dla nielicznych, dla większości nierealne.

Nic straconego jednak – mała kuchnia może być i przytulna, i funkcjonalna. Sprawdź jak to osiągnąć.

 

Od czego zacząć?

Jak planujemy zmianę, to na początku musimy ją dobrze zaprojektować, by optycznie się zwiększyła, a każdy element był we właściwym miejscu.

Najprościej wynająć projektanta wnętrz, ale to też i najdroższe rozwiązanie, na które nie każdy może sobie pozwolić. Na szczęście sami możemy zdziałać cuda. Wystarczy zastosować się do kilku rozwiązań, które przedstawimy w kolejnych punktach.

 

Jakie meble do małej kuchni?

Kluczem do dobrze urządzonej kuchni jest bez wątpienia wybór mebli. W tej kwestii nie ma sentymentów, liczą się tylko priorytety. Oznacza to, że musimy się na coś zdecydować, a dylematów będzie na pewno dużo.

Musimy wyliczać, czy zależy nam na pojemnych górnych i dolnych szafkach, a może lepiej zostawić tylko dolne? Brak sentymentów nie jest tutaj przesadą, bo przecież musimy zostawić jeszcze miejsce na niezbędne sprzęty, jak lodówka i kuchenka gazowa lub elektryczna. To samo powiemy o zlewie.

meble-do-kuchni

 

Generalnie, Jeśli chodzi o meble to najważniejsze, aby nie przesadzić, nie zagracać tego miejsca, bo wyda się jeszcze mniejsze. Innym rozwiązaniem są meble na wymiar – kiedyś dość drogie, dzisiaj coraz więcej osób może sobie na nie pozwolić.

Można je dopasować do każdej kuchni, prezentują się świetnie, bo każdy detal jest wymierzony co do milimetra. Nie ma więc obawy, jak wtedy, gdy kompletujemy różne meble, że coś nie będzie pasować, gdzieś zabraknie miejsca lub zostanie zbyt duża odległość między meblami.

 

Planujemy jeść w kuchni? Żaden problem

W tym przypadku jednak stół nie może być duży, zresztą nie musi, bo w małej kuchni i tak najlepiej sprawdza się niewielki, nawet składany stół z krzesłami. Niektóre osoby decydują się jeszcze na inne rozwiązanie – wysoki barek, który łączy kuchnię z salonem.

 

Blat roboczy – to jeszcze inny pomysł na miejsce, w którym będziemy spożywać posiłki. W takim miejscu najlepiej zrobić płytsze szafki (albo z nich zrezygnować), żeby swobodnie trzymać nogi pod blatem. Optymalna wysokość takiego blatu to 80-85 cm.

Do siedzenia przy takim blacie świetnie nadają się stołki barowe, ale jak wolimy krzesła, to nie ma problemu, bo blat da się obniżyć.

 

Siła koloru

Dobrze dobrane kolory potrafią zdziałać cuda, nie tylko w małej kuchni, ale i w wielu innych pomieszczeniach. W omawianym jednak przypadku warto wiedzieć, że jak wybierzmy jasną kolorystykę, to wnętrze optycznie się powiększy.

kolory

 

Osiągniemy więc dzięki temu najważniejszy efekt – nasza mała kuchnia wyda się większa, niż jest w rzeczywistości. Nie oznacza to jednak, że przez jasne kolory kuchnia będzie nudna, bo możemy zastosować ciekawe wzory, a nawet fototapety.

 

Można być pewnym, że dodadzą one charakteru temu pomieszczeniu.

Mała kuchnia może wydać się dużym problemem, ale tylko do czasu. Dobry projekt i pamiętanie o kilku zasadach sprawi, że taka kuchnia zyska na wartości, co dla nas ma przecież ma niebagatelne znaczenie.

 

 

 

Projekt małej kuchni w bloku – jak ją urządzić?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *