Jaki rodzaj farb warto stosować do malowania powierzchni metalowych? Czy każdy z nich się nadaje? Jak dokonać prawidłowego wyboru?

Wszystko zależy oczywiście od tego, czy metal ten będzie w domu czy tez narażony na działanie czynników zewnętrznych. Współcześnie bardzo popularne stają się uniwersalne farby nawierzchniowe, które można nakładać bezpośrednio na metal (bez gruntu i podkładu).

Podstawowe rodzaje farb do metalu to:

  1. Podkłady – stosowane na metal przed nałożeniem farby właściwej. Zapewniają dobra przyczepność, a także dodatkowa barierę ochronną, która nie przepuszcza pary wodnej. Obecnie są tez zazwyczaj gruntami.
  2. Farby gruntujące – maja za zadanie uodpornić metal na rdzę oraz neutralizować jej nieduże skupiska. Maja oczywiście działanie antykorozyjne,
  3. Farby antykorozyjne – łącza w sobie właściwości podkładów, gruntów i nawierzchni. Należy jednak pamiętać, iż poradzą sobie one tylko z niewielką ilością rdzy i tylko jeśli występują ona na powierzchni malowanego kształtu bądź przedmiotu. Wówczas trzeba ją zastosować bezpośrednio na skorodowaną powierzchnię co zabezpieczy ją również przed rdzewieniem.
  4. Farby dekoracyjne są odpowiedzialne za tworzenie powłoki chroniącej przed czynnikami zewnętrznymi i szkodliwymi substancjami. Nadają również barwę malowanej powierzchni.

Podsumowując – warto pomalować metal farbą antykorozyjną ale tylko wówczas, gdy jest on oczyszczony bądź słabo skorodowany. W innym przypadku należy zastosować tradycyjne trzy warstwy.

 

 

Jaka farba do metalu?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *